Sorin Grindeanu, despre o posibilă nominalizare a sa la funcţia de premier: „PSD nu fuge de responsabilitate. PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR””

Preşedintele PSD a anunţat un posibil calendar al negocierilor de la Cotroceni înainte de terminarea votului de învestitură.
Viorel Dobran
22 iun. 2026, 23:23
Sorin Grindeanu, despre o posibilă nominalizare a sa la funcţia de premier:

„PSD a înțeles responsabilitatea acestui vot, de a oferi României un guvern stabil.  PSD a votat, toți parlamentarii, vom vedea rezultatul votului. Vreau să-l felicit pe Adrian Veștea că a acceptat să intre în această bătălie. Un om care a dorit binele, care își dorește binele. Nu vreau să vorbesc la trecut, sunt alții care n-au fost prezenți la vot stând pe funcții fac pe moraliștii. E treaba românilor să-i judece pe cei care pun mai presus funcțiile lor, PSD nu fuge de răspundere. În PSD e democrație, fiecare membru poate să emită părerile, dar PSD acționează ca o echipă. Dacă președintele ne va chema mâine, PSD nu fuge de responsabilitate”, a spus Sorin Grindeanu la ieşirea de la votul de învestitură.

BREAKING Guvernul Veștea NU a trecut testul votului în parlament! Președintele Nicușor Dan va trebui să facă o nouă nominalizare

„PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR. Dacă urmare a consultărilor de la Cotroceni, PSD va acord PSD acest mandat, vom vedea în ce formulă vom veni în fața Parlamentului. Bogdan Ivan a fost solicitat de George Simion, și i-am dat voie să meargă. Întrebat dacă ar  fi dispus că îl acceptați pe Ilie Bolojan premier din nou?, Grindeanu a fost categoric „Nu” Fiecare e responsabil de ceea ce face. Hai să vedem cum se finalizează. Într-un final cred că le va veni mintea de pe urmă și celor care au lipsit și celor care nu au venit la vot, pentru că România are nevoie de un guvern. Formula ar trebui discutată în zilele următoare și să se vină rapid cu o nouă.  Nu are nevoie PSD, nu are nevoie Nicușor Dan. Sper să le vină mintea de pe urmă celor care au lipsit azi sau nu au votat.”, a mai spus Grindeanu.

Gigi Becali votează guvernul Veştea, dar l-ar fi preferat pe preşedintele PSD: „Grindeanu, ia treci tu! Tu l-ai dat jos, asumă-ţi”

Întrebat dacă PSD ar putea forma un guvern împreună cu AUR, răspunsul său a fost categoric: „Nu”.