Ludovic Orban îi pulverizează pe „puciștii” din PNL după eșecul învestirii lui Adrian Veștea: „La lada de gunoi a istoriei”

Ludovic Orban a reacționat dur după eșecul învestirii guvernului Veștea, pe care l-a numit „guvern de trădători”, criticându-i dur pe „puciștii” din PNL care au votat împotriva voinței partidului.
Andrei Ene
23 iun. 2026, 07:32
Ludovic Orban îi pulverizează pe „puciștii” din PNL după eșecul învestirii lui Adrian Veștea: „La lada de gunoi a istoriei”

Fostul premier și președinte PNL, Ludovic Orban, a lansat un mesaj dur la adresa „puciștilor” liberali, care au acceptat să voteze guvernul Veștea și să facă parte din el în ciuda deciziei luate de conducerea PNL.

„Guvernul de trădători a ajuns acolo unde îi este locul. La lada de gunoi a istoriei”, a scris Ludovic Orban într-un mesaj postat pe Facebook, în seara de 22 iunie 2026.

Ludovic Orban a publicat mesajul imediat după ce guvernul Veștea n-a obținut numărul minim de voturi necesare pentru a putea fi învestit.

Înainte de acest mesaj, fostul consilier al lui Nicușor Dan a lansat un atac extrem de dur la adresa președintelui, sugerând că ar putea să susține necesitatea suspendării sale.

„Nu ai făcut nimic ca să oprești ungerea lui Savonea ca președinte al ÎCCJ. Le-ai numit procurorii-șefi și adjuncții cât ai zice pește. Ai păstrat aceiași oameni în fruntea serviciilor, deși era evident pentru orice om cu un minim de bun-simț că schimbarea lor este vitală și că nu se poate face nicio reformă a serviciilor atât timp cât ei rămân la butoane.

Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte. Ai „șobolănit” pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor.”, i-a reproșat Orban lui Dan.

Fostul șef al PNL l-a acuzat pe președinte că a reușit să ocupe această funcție „mințind oamenii de bună-credință”, motiv pentru care ar putea deveni „cea mai mare amenințare pentru democrația din România”.

„Pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună-credință din România.”, a mai punctat Ludovic Orban.