EXCLUSIV Ludovic Orban susține necesitatea unei guvernări reformiste: „Ar fi cea mai benefică formă de guvernare pentru România. Doar PNL, USR și UDMR au capacitatea de a forma un Guvern coerent, care să facă ce trebuie pentru România”

Guvernul Veștea nu a reușit să obțină voturile de încredere ale parlamentarilor, astfel că, acum, președintele Nicușor Dan se pregătește pentru o a treia nominalizare de premier, după ce Eugen Tomac (PMP) și Adrian Veștea (fost PNL) au eșuat. Ludovic Orban, liderul Forța Dreptei și fost liberal, este de părere că România are nevoie de un guvern reformator, care să beneficieze și de încredere la nivel internațional.
Oana Anghel
23 iun. 2026, 10:52
EXCLUSIV Ludovic Orban susține necesitatea unei guvernări reformiste:

În opinia lui Ludovic Orban, o guvernare „reformistă, modernizatoare, care să se bazeze pe o susținere publică” ar putea fi asigurată doar de tripleta PNL, USR, UDMR.

O formulă de guvern cu partenerii afini care s-au dovedit loiali, care s-au dovedit că respectă regulile, protocolul de coaliție și programul de guvernare, respectiv USR și UDMR. Suntem la a doua desemnare în conformitate cu prevederile constituționale. Dacă a doua desemnare este restrânsă de Parlament, președintele poate dizolva Parlamentul și poate declanșa alegerile anticipate. Deci, psihologia la care se raportează parlamentarii la această a doua desemnare este diferită față de psihologia care există și poziționarea politică care există în cazul primei desemnări.

Iar președintele trebuie să folosească această pârghie constituțională pe care o are la dispoziție. Deci, repet, pentru România, cea mai benefică formă de guvernare ar fi o guvernare reformistă, modernizatoare, o guvernare care se bazează pe o susținere publică, mai ales în zona oamenilor care vor reformă, de asemenea să beneficieze de încredere la nivel internațional.

Doar PNL, USR și UDMR au capacitatea de a forma un guvern coerent care să facă ce trebuie pentru România, iar opinia mea personală este că cel mai potrivit premier este chiar Ilie Bolojan, care a fost demis în mod cu totul și cu totul nedrept de PSD, care a trădat o alianță, s-a asociat cu o alianță și a provocat această grea criză politică, deși era evident că România a fost pusă pe drumul bun și începeau să se vadă rezultate certe ale măsurilor luate de guvernul Bolojan„, a declarat Ludovic Orban la România TV

De asemenea, Orban a afirmat că cea mai mare greșeală pe care ar putea-o face președintele Nicușor Dan ar fi nominalizarea lui Sorin Grindeanu, întrucât acesta ” și-a distrus orice brumă de credibilitate în relație cu partenerii„.

Citeste si Ludovic Orban îi cere lui Nicușor Dan să nu îl nominalizeze pe Sorin Grindeanu premier: „Este un lider politic aproape de faliment. A demonstrat clar că nu are pregătirea, cunoștințele și calitățile necesare pentru a conduce un guvern”

Asta este opinia mea, că este cea mai bună soluție pentru România. Iar, încă o dată, Grindeanu și-a distrus orice brumă de credibilitate în relație cu partenerii, a devenit nefrecventabil. A încercat să distrugă PNL-ul, a încercat să ia parlamentarii la bucată de la AUR, a scos USR-ul din orice formulă de guvernare și a îndepărtat UDMR„, a adăugat Ludovic Orban.