După consultările de la Cotroceni, liderul AUR a fost întrebat dacă AUR ar putea vota un premier PSD.
„AUR poate vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte. Altfel, soluția noastră este întoarcerea la voința poporului. Astăzi, Nicușor Dan a fost foarte grăbit și ne bucură acest lucru, nu a făcut aprecieri, și mă bucur că nu mai există genul de calificative depreciative la adresa noastră, și mă bucur că toată lumea alege să fie umpic mai matură. Nu am cerut scuze de la el, nici zilele trecute. S-au răspândit diferite marote din partea unor oameni îndoielnici din punct de vedere al caracterului, cu grave carențe la capitole precum integritatea. Dacă unul din oamenii aceștia care ne-au făcut în fel și chip este Virgil Popescu, cred că asta spune totul despre noi”.
Legat de propunerile de premier, George Simion afirmă că vor o nominalizare AUR, indiferent de nume.
„Toate cărțile și toate propunerile sunt pe masă, însă, repet, și eu îmi cunosc rolul, locul în această formație, noi am fost al doilea partid al țării, sigur că am spus că vrem o nominalizare AUR, nu am dat un nume, suntem al doilea partid al țării, trebuie prima dată să treacă peste prima fază, peste primul partid al țării, care începe cu o retorică „ăla nu, ăla nu”. Va fi foarte greu să formezi o majoritate. Ceea ce vă pot spune este că nu există guverne minoritare, există guverne susținute de o majoritate parlamentară iar dorința noastră este ca această majoritate parlamentară să se reflecte în următoarea formulă guvernamentală. Dacă nu ai susținere politică și reprezentanți politici vom ajunge în 2-3 luni tot în aceeași situație”, a spus George Simion.