Totuși, fosta „cea mai grasă femeie din România” a avut noroc. Povestea ei tulburătoare a ajuns la urechile echipei emisiunii prezentate de Cătălin Măruță, care a decis să îi ofere sprijin. Cu ajutorul acestora, Mariana a beneficiat de singurul tratament care i-ar fi mai putut schimba viața, o operație de micșorare de stomac.
Problemele de greutate ale Marianei au debutat încă din copilărie. La șapte ani, cântărea 50 de kilograme, iar acest număr creștea alarmant de la an la an. La 25 de ani, tânăra cântărea deja 240 kg. Nu putea face singură nici cele mai banale gesturi: să se spele sau să se încalțe. Mariana dezvăluia că una dintre cauzele care au favorizat acumularea kilogramelor a fost reprezentată de afecțiunile glandei tiroide.

Pentru că a petrecut mult timp prin spitale, a fost nevoită să renunțe la studii.
Dar soarele a răsărit pe strada ei, iar de atunci viața ei arată complet diferit. În prima lună de la operație, tânăra a slăbit nici mai mult, nici mai puțin de 30 kg. După 10 luni de la operație, reușise să scape de aproximativ 100 kg. Astăzi, la 13 ani de la intervenția chirurgicală, Mariana cântărește 130 kg. Problemele de sănătate nu-i mai dau bătăi de cap, nu mai este dependentă de nimeni, etse căsătorită și a devenit și mamă de două ori.

„De la vârsta de 14 ani umblu prin spitale, între investigații, diete și tratamente. A trebuit să-mi întrerup toate studiile. Îmi doresc și eu o familie, o viață normală. Sunt disperată, nu mai știu ce să fac„, povestea Mariana înainte de operație.
Tot atunci tânăra a aflat și că tratamentele care îi fuseseră rpescrise pentru problemele cu tirpida fuseseră greșite, ceea ce contribuise la înrăutățirea stării sale de sănătate.
„Azi, mănânc ca toată lumea un fel întâi, câteodată și felul doi, supe, fructe. Nu mănânc foarte mult, azi am mâncat un ou, un măr și o supă, atât. Am înțeles de la medici că tratamentul pentru glanda tiroidă pe care îl urmez de la 17 ani este de fapt greșit și că nu a făcut decât să înrăutățească situația. Nu aș mai putea să duc acum 100 de kilograme în spate.

Îmi amintesc cum ajungeam acasă sprijinindu-mă de pereți și cum mama mă ajuta să mă încalț, să fac baie și în aproape orice activitate. Acum nu mă mai confrunt cu durerile de spate sau de genunchi și pot să mă descurc singură. Pot să mănânc orice, însă mă satur foarte repede, după doar două-trei înghițituri.
Diferența se vede și la haine. Pantalonii și bluzele care înainte nu mă încăpeau acum îmi vin fără probleme. Mulți oameni mă opresc pe stradă și mă întreabă despre operație, cum a decurs și unde am făcut intervenția”, povestea Mariana într-un interviu mai vechi.