Elena Nechifor, sotia lui Mihai Albu, a mărturisit că preferă să păstreze distanța, dar că o sprijină pe Mikaela atunci când are nevoie de ajutor medical.
„Noi avem o relație civilizată. Nu sunt mama surogat, dacă vine la noi este strict pentru a-și vizita tatăl. Eu sunt doar o prezență pasageră, pasageră că trec dintr-o cameră în alta prin fața lor. Ca să exagerez expunerea, sunt cea care eventual pune masa și strânge masa și atât, atunci când vine Mika”, a spus aceasta.
Elena Nechifor a subliniat că nu dorește să intervină în relația dintre Mihai și fiica lui.
„Nu vreau să fiu prea mult prezentă între ei doi când ne vizitează. (…) Atunci când e o problemă medicală, recunosc, intervin”, a completat ea. Elena este medic primar chirurgie cardiovasculară.
Elena, despre căsnicia cu Mihai Albu: „Nu există zi în care să nu fiu copleșită de sentimente de iubire”
Cu ceva timp în urmă, cu ocazia aniversării a primului an de căsnicie, Elena a mărturisit că relația ei cu Mihai se bazează pe admirație și sprijin.
„Vă spun ceea ce simt, nu este nimic gândit. Ne-am găsit și, ca să vă spun, din intimitatea mea, cred că nu există zi în care să nu fiu copleșită de sentimente de iubire, de admirație, față de acest bărbat, care mă provoacă să îl cer, zi de zi, în căsătorie. În fiecare zi îl întreb dacă vrea să se căsătorească cu mine, deși suntem căsătoriți”, a mai mărturisit ea.
Elena a mai dezvăluit că, în cei aproape patru ani de relație, ea și Mihai Albu nu au avut conflicte majore.
„Avem, în curând, patru ani de relație și nu ne-am certat niciodată. Nu am ridicat tonul, nu ne-am jignit, nu există cearta clasică dintre parteneri. Lângă Mihai este și pentru mine o surpriză, pentru că eu sunt destul de tonică și de caustică, dar el contrabalansează întotdeauna atmosfera, el vine cu rațiunea, calmitatea, el ponderează lucrurile”, a mai spus Elena Albu.