Ambasadorul României în Federația Rusă, Cristian Istrate, a fost convocat la Ministerul rus de Externe, a anunțat joi purtătoarea de cuvânt a diplomației de la Moscova, Maria Zaharova, potrivit Interfax, citată de Agerpres.
Aceasta a precizat că diplomatului român îi vor fi comunicate măsurile de răspuns decise de partea rusă după închiderea Consulatului General al Rusiei de la Constanța.
„Ambasadorul român a fost chemat la Ministerul Afacerilor Externe, unde va fi informat despre măsurile de represalii pentru închiderea Consulatului General al Rusiei de la Constanţa”, a declarat Maria Zaharova.
Tensiunea diplomatică dintre România și Rusia s-a amplificat la finalul lunii mai, când autoritățile române au decis închiderea reprezentanței consulare ruse de la Constanța. Atunci, președintele Nicușor Dan a anunțat și declararea consulului rus din Constanța drept persona non grata.
Decizia a fost luată după incidentul produs în noaptea de 29 mai, când o dronă s-a prăbușit peste un bloc din Galați și a explodat, provocând un incendiu în urma căruia două persoane au fost rănite.
Președintele a atribuit responsabilitatea pentru acel episod Federației Ruse, în contextul războiului purtat împotriva Ucrainei.
„Am avut (…) un incident grav în care doi cetăţeni români au fost răniţi şi întreaga responsabilitate pentru acest incident revine Rusiei, o ţară care duce un război de agresiune de mai bine de patru ani împotriva Ucrainei. Faţă de această situaţie, consulul general al Federaţiei Ruse la Constanţa a fost declarat persona non grata şi Consulatul General al Federaţiei Ruse la Constanţa se va închide”, a declarat cu acel prilej preşedintele Nicuşor Dan.
În urma acelei decizii, și ambasadorul Rusiei la București a fost convocat la Ministerul Afacerilor Externe al României, pe fondul deteriorării relațiilor diplomatice dintre cele două țări.