Prejudiciul total adus statului roman depaseste peste 133.000 de lei, iar faptele au fost comise pe o perioada de 6 luni. Totul in contextul in care cei trei pompieri ISU au obtinut ilegal fonduri din programul destinat regugiatilor ucrainieni.
Practic, au depus documente falsificate prin care au declarat ca au gazduit refugiati, desi unele persoane nu au locuit deloc la adresele indicate sau au stat mai putin timp decat era trecut in acte.
Au fost trimisi in judecata, iar instanta a stabilit ca acestia au profitat de vulnerabilitatile sistemului de decontare introdus dupa izbugnirea razboiului din Ucraina, pentru a incasa bani din fonduri publice.
Magistratii Tribunalului Militar au dat si condamnarile: cei trei pompieri au fost condamnati la inchisoare cu suspendare, cea mai mare pedeapsa fiind aplicata unui plutonier major, 2 ani si 8 luni de inchisoare cu suspendare, pentru obtinere ilegala de fonduri si fals in inscrisuri sub semnatura privata. In plus, doi dintre acestia sunt obligati sa plateasca daune de 96.000, respectiv 37.000 de lei.