„În timp ce cretinii din politică se bat cu poșetele prin Parlament, România trece o lege criminală, depusă de niște conserve acoperite SOS, care o plasează în război direct cu Rusia! Legea privind unirea Moldovei cu România este cea mai mare nenorocire de după Al Doilea Război Mondial, nenorocire care s-a încercat și imediat după Revoluție, încă atunci aveam clasă politică și nu s-a reușit!
A doua mare nenorocire, pentru că așa e când nu exiști pe hartă și politica externă e făcută de niște ratați, gen tolomac, teleleu, mumă pădurii, șefu de palier și alte scursuri, o reprezintă declarația fatalăului patentat de la NATO, care plasează România în conflict direct cu Iranul!
Așa se întâmplă cu țările breloc, infiltrate de șefii la lume cu conserve și partide tip ONG aservite puterilor străine!”, scrie Dana Budeanu pe pagina ei de Facebook.
Un proiect de lege referitor la unirea României cu Republica Moldova a fost adoptat de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost inițiată de parlamentarii SOS România, iar proiectul a fost adoptat tacit deoarece nu a fost dezbătut și supus aprobării plenului Camerei Deputaților în termenul legal.
Proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova are patru articole.
„Camera Deputaţilor adoptă prezentul proiect de lege.
Articolul 1
Parlamentul României reiterează ataşamentul faţă de prevederile Actului final al Conferinței C.S.C.E. de la Helsinki, care admite posibilitatea modificării frontierelor pe căi paşnice, diplomatice.
Articolul 2
Parlamentul României decide unirea României cu Republica Moldova.
Articolul 3
Parlamentul României abilitează guvernul țării să înceapă de urgență, imediat, negocieri cu autoritățile de la Chişinău pentru definitivarea unirii cu Republica Moldova.
Articolul 4
După adoptarea prezentei legi şi publicarea în Monitorul Oficial vor fi notificate autoritățile internaționale competente, Guvernul Republicii Moldova, U.S.A., N.A.T.O., O.N.U., U.E., pentru aducerea la îndeplinire a dispozițiilor legii”.
Proiectul adoptat tacit de deputați va fi trimis la Senat care este for decizional.
Citește și: Mesajul transmis de Dana Roba din spital, după ce a ieșit din sala de operație: „Mă simt foarte rău”