ANM a emis prognoza meteo pentru București, pentru ultimele zile ale lunii iunie. De vineri până sâmbătă la ora 10 „valul de căldură va persista, indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, iar disconfortul termic va fi ridicat. Temperatura maximă va fi de 34…35 de grade, iar cea minimă de 17…20 de grade. Cerul va fi variabil, mai mult senin în prima parte a zilei, iar vântul va sufla slab și moderat”, potrivit ANM.
Sâmbătă, „valul de căldură va persista, cu disconfort termic accentuat. Indicele temperatură – umezeală (ITU) se va situa în jurul valorii de 80 de unități după-amiaza și seara. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 32…34 de grade, iar cea minimă de 18…20 de grade”.
Duminică, „valul de căldură va persista și se va intensifica, disconfortul termic va fi accentuat, astfel că indicele temperaturăumezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 35 de grade, iar cea minimă va fi de 18…21 grade”.
Luni, „valul de căldură va continua să se intensifice, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperaturăumezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 38…39 de grade, iar cea minimă va fi de 19…22 grade”.
Marți, „valul de căldură intens va persista, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 39 de grade”, a transmis ANM.
Sâmbătă, pentru municipiul București va fi în vigoare un mesaj de informare meteorologică pentru val de căldură, caniculă și disconfort termic.
În intervalul 26 iunie, ora 10 – 27 iunie, ora 10, pentru municipiul București va fi în vigoare un mesaj de atenționare meteorologică cod galben pentru val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic.
În intervalul 27 iunie, ora 10 – 28 iunie, ora 10, pentru municipiul București va fi în vigoare un mesaj de atenționare meteorologică cod galben pentru val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic.
În intervalul 28 iunie, ora 10 – 29 iunie, ora 10, pentru municipiul București va fi în vigoare un mesaj de avertizare meteorologică cod portocaliu pentru val de căldură intens, caniculă și disconfort termic accentuat.
Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a transmis vineri mai multe recomandări în contextul perioadei caniculare.
Potrivit specialiștilor, căldura excesivă reprezintă un pericol pentru mediu și sănătate, stersul termic fiind cauza principală a deceselor cauzate de vreme, acesta putândd exacerba bolile cardiovasculare, diabetul, afecțiunile mintale, astmul și crește riscul cu accidente și transmitere a unor boli infecțioase.
„Vulnerabilitatea la căldură este determinată atât de factori fiziologici, cum ar fi vârsta (bătrânii, sugarii și copiii) și starea de sănătate (prezența afecțiunilor cronice), cât și de factori de expunere, cum ar fi ocupația (de exemplu: lucrul în aer liber sau în zone fără ventilație sau aer condiționat) și condițiile socio-economice (de exemplu: persoane fără adăpost, locuințe construite inadecvat, fără posibilitate de a răci încăperile)”, se arată în informarea INSP.
Autoritățile recomandă, pe cât posibil, a expunerii prelungite și directe la soare în intervalul orar 11:00 – 18:00 și utilizarea cremelor de protecție pe zonele corpului expuse razelor solare, evitarea activităților de exterior care necesită un consum mare de energie.
„Stați la umbră. Nu uitați că temperaturile percepute la soare pot fi cu 10-15 grade mai mari. Petreceți 2-3 ore în timpul zilei într-un loc răcoros. Rămâneți informați cu avertismentele oficiale privind perioadele de caniculă. Păstrați legătura cu vecinii, rudele, cunoștințele care sunt în vârstă sau care au probleme de sănătate, interesându-vă de starea lor de sănătate. Păstrați locuința răcoroasă. Păstrați ferestrele închise în perioada în care temperatura exterioară este superioară celei din locuință și acoperiți-le cu jaluzele sau obloane pentru a bloca lumina directă a soarelui.
Folosiți aerul din timpul nopții pentru a vă răcori casa, deschizând ferestrele după lăsarea întunericului, când temperatura exterioară este mai mică decât temperatura interioară. Opriți cât mai multe dintre aparatele electrocasnice din locuință, dacă nu aveți nevoie de acestea”, sunt alte recomandări ale INSP.
Specialiștii recomandă utilizarea ventilatoarelor electrice numai când temperaturile sunt sub 40 grade, întrucât la temperaturi peste 40 grade ventilatoarele vor încălzi corpul.
„Evitați supra-încălzirea corpului și deshidratarea. Folosiți îmbrăcăminte ușoară, lejeră și amplă, din fibre naturale, pe cât posibil de culori deschise, purtați pălării de soare și ochelari de protecție solară atunci când faceți deplasări în exterior.
Reduceți temperatura corpului prin efectuarea de dușuri sau îmbăiere cu apă răcoritoare. Udați pielea folosind un prosop umed, spray sau îmbrăcăminte udă ușoară. Beți apă în mod regulat, fără a aștepta să apară senzația de sete pentru a vă hidrata adecvat (1 cană de apă pe oră și cel puțin 2-3 litri pe zi). (…) Protejați sugarii și copiii.
Nu acoperiți niciodată un cărucior pentru copii cu țesătură uscată – acest lucru crește temperatura în interiorul căruciorului. Evitați consumului de alcool (inclusiv bere sau vin) deoarece acesta favorizează deshidratarea și diminuează capacitatea de luptă a organismului împotriva căldurii. Evitați băuturile care au conținut ridicat de cofeină (cafea, ceai, cola, energizante) sau de zahăr (sucuri răcoritoare carbogazoase). Evitați alimentele fierbinți și pe cele greu digerabile”, mai recomandă INSP.
Specialiștii susțin creșterea consumului de legume și fructe proaspete cu un conținut ridicat de apă, precum castraveții și roșiile, pepenele galben, pepenele roșu, prunele.
„Nu lăsați niciodată copiii sau animale în vehicule parcate pentru o perioadă de timp, deoarece temperaturile pot deveni rapid periculos de ridicate”, este altă atenționare a INSP.
Potrivit sursei citate, copiii cu vârsta sub 6 luni nu ar trebui expuși la lumina directă a soarelui, iar îmbrăcămintea de protecție ușoară și lejeră trebuie să acopere brațele și picioarele copilului.
„Protejați întotdeauna capul, fața, urechile și gâtul copilului cu o pălărie cu boruri largi. Puteți utiliza ochelari de soare cu protecție UVA/UVB pentru bebeluși. Evitați plimbările în intervalul orar 11.00-18.00 și pentru plimbare alegeți zonele cu umbră”, arată INSP.