Preț carburanți 19 august 2026. Motorina continuă să se scumpească în ciuda reducerii accizei

Motorina contiuă să se scumpească în ciuda reducerii accizei anunțate de Guvern. Un plin de 50L benzina 95 costă azi 477 lei la pretul mediu de 9.54 lei/L. Plinul de motorină costă 512 lei la la pretul mediu de 10.23 lei/L.
Alina Costache
19 aug. 2026, 08:30
Preț carburanți 19 august 2026. Motorina continuă să se scumpească în ciuda reducerii accizei
Prețul la benzină, mai mare decăt cel la motorină, după 10 luni

Preț carburanți 19 august 2026.  Conform PretCarburant.ro, prețul mediu al benzinei standard 95 în România astăzi, 19 august 2026, este 9.55 lei/litru. Motorina standard se vinde cu 10.23 lei/litru și al GPL auto, cu 4.62 lei/litru.

În București, pretul mediu al benzinei standard este 9.55 lei/litru, al motorinei standard 10.23 lei/litru, iar al GPL-ului auto 4.6 lei/litru. Cel mai mic pret la motorina in Bucuresti astazi este 10.14 lei/litru la Petrom (str. Barbu Vacarescu, nr. 78, Sect 2, 20282). Cel mai mic pret la benzina standard 95 in Bucuresti este 9.51 lei/litru la Petrom (str. Barbu Vacarescu, nr. 78, Sect 2, 20282).

Un plin de 50L benzina 95 costă azi 477 lei la pretul mediu de 9.54 lei/L. Plinul de motorină costă 512 lei la la pretul mediu de 10.23 lei/L. Un plin de 50L GPL costă 231 lei la pretul mediu de 4.62 lei/L.

 

Traficul prin Strâmtoarea Ormuz încetineşte, pe fondul incertitudinii privind calea navigabilă

Transportul maritim prin Strâmtoarea Ormuz a încetinit, potrivit datelor publicate miercuri, deoarece majoritatea proprietarilor de nave au evitat această cale navigabilă strategică din cauza lipsei unor semnale clare privind redeschiderea acesteia după blocada instituită în timpul războiului din Iran, transmite Reuters.

Şase nave care transportau mărfuri au traversat strâmtoarea marţi – conform datelor Kpler disponibile la ora 02:58 GMT –, în scădere faţă de cele nouă înregistrate cu o zi înainte şi sub media zilnică de 11 nave calculată pe ultimele 10 zile.

Traficul de intrare a inclus un super-petrolier (VLCC) gol, care a navigat de-a lungul coastei omaneze a strâmtorii, precum şi două petroliere – unul de capacitate medie şi celălalt de dimensiune intermediară –, potrivit aceloraşi date.

Două petroliere de capacitate medie şi o navă de tip post-Panamax au ieşit din strâmtoare.

Citește și: Preț carburanți 18 august 2026. Motorina se menține peste 10 lei

Marţi, preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat că nu au loc discuţii cu Iranul şi a insistat că Strâmtoarea Ormuz este deschisă, contrazicând afirmaţia Iranului conform căreia aceasta ar fi rămas închisă pentru transportul maritim.

Înainte de război, prin această cale navigabilă trecea o cincime din volumul mondial de ţiţei şi gaze naturale lichefiate transportate pe mare.

Pe măsură ce îngrijorările privind securitatea limitează livrările de petrol către cel mai mare importator din lume, doi giganţi chinezi din domeniul transportului maritim – care, înainte de război, asigurau transportul a jumătate din importurile de petrol din Orientul Mijlociu ale Chinei – şi-au ţinut petrolierele departe de Strâmtoarea Ormuz şi de Bab al-Mandeb începând cu sfârşitul lunii iulie, potrivit companiei de monitorizare a navelor Vortexa şi unui broker maritim.

În ceea ce priveşte strâmtoarea Bab al-Mandeb de la Marea Roşie – unde rebelii houthi din Yemen au instituit o blocadă navală împotriva Arabiei Saudite pe 20 iulie –, datele Kpler au indicat 30 de tranzitări ale navelor de mărfuri în timpul weekendului, în creştere faţă de cele 19 înregistrate în săptămâna anterioară.

Nu au fost înregistrate transporturi de petrol saudit monitorizate.

DailyBusiness
Siegfried Mureșan avertizează că blocajul politic din România riscă să aducă extrema dreaptă la putere
Spynews
Cum arată mormântul lui Gheorghe Moldovan. Antrenorul care s-a împușcat a fost condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
„Zece jucători râdeau în jacuzzi după ce am pierdut cu 5-0!”. Fostul selecționer al României, dezvăluire șoc din sânul naționalei
Capital.ro
Se caută personal în această țară, iar salariile au crescut. Cât primește un îngrijitor pe oră
Playtech.ro
Câte zile de concediu medical poate da medicul de familie și câte poate da specialistul. Regulile din 2026
Adevarul
Câți bani cash ar trebui să avem puși deoparte. Diferenţa dintre „fondul de urgenţă” şi „fondul de rezervă”, explicată de un expert
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cristina Dorobanţu, vedeta Ştirilor Kanal D, s-a căsătorit şi va deveni mămică: „Este ca un vis frumos pentru mine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident feroviar cu patru victime în Galați! O fetiță de 12 ani și-a pierdut și ea viața
iamsport.ro
Fostul jucător de la Dinamo: ”Era normal ca Hagi să își dea demisia după meci! A venit la națională ca să îl ia pe Ianis, care nu mai era convocat de alt selecționer”
MediaFlux
Ce să pui în dulap pentru ca hainele să nu capete miros de închis în sezonul rece
stirilekanald.ro
Tren lovit de o dronă rusească, la granița cu Polonia. Oficialii străini trecuseră prin zonă cu doar câteva minute înainte