Alertă de dronă la granița României. Populația a primit un nou mesaj Ro-Alert

Populația din zonele de nord și est ale județului Tulcea a primit, joi dimineața, un nou mesaj RO-ALERT de avertizare cu privire la posibilitatea căderii unor drone sau a unor fragmente din acestea, pe fondul războiului din Ucraina.
Alina Andrei
27 aug. 2026, 08:39
Alertă de dronă la granița României. Populația a primit un nou mesaj Ro-Alert

Un mesaj RO-Alert a fost emis joi dimineaţă, pentru zona de nord a judeţului Tulcea.

”În dimineața zilei de joi, 27 august, sistemul de supraveghere radar al Ministerului Apărării Naționale a detectat o țintă aeriană la aproximativ 3 km nord de Vâlcove, Ucraina, în proximitatea frontierei cu România. Sistemele de apărare aeriană cu baza la sol au fost trecute în stare de alertă.

Centrul Național Militar de Comandă a notificat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență privind instituirea măsurilor de alertare a populației din nordul și estul județului Tulcea, care a transmis un mesaj RO-Alert la ora 06.54.

Nu au fost detectate pătrunderi în spațiul aerian național.”, au transmis populației reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă.

Şi miercuri seară autorităţile au emis mesaj RO-Alert pentru nordul judeţului Tulcea, populaţia fiind avertizată privind posibilitatea căderii unor obiecte din spaţiul aerian şi fiind sfătuită să se adăpostească.

Citește și: Rezerviștii din București și Ilfov, chemați la unitățile militare. MApN organizează un nou exercițiu de mobilizare în această toamnă

Ministerul Apărării a precizat că a fost detectată o ţintă aeriană la nord de Vâlcove, Ucraina, în proximitatea frontierei cu România, astfel că un elicopter IAR-330 PUMA SOCAT al Forţelor Aeriene Române a fost ridicat pentru a monitoriza situaţia.

Alerta aeriană a încetat la ora 00:00. Nu au fost raportate pătrunderi în spaţiul aerian naţional.

Citește și: EXCLUSIV Traian Băsescu, previziuni sumbre pentru România după eșecul pe Legea salarizării: „Incapacitatea de a avea o Lege a salarizării și de a avea un guvern cu puteri depline ne aruncă în categoria țărilor cu care nu ai ce să discuți”

De la începutul acestui an, numărul mesajelor RO-ALERT transmise de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență către populația din județul Tulcea, pe fondul războiului declanșat de Rusia în Ucraina, l-a depășit pe cel al mesajelor de alertă extremă transmise în România din aceeași cauză în perioada 2023 – 2025.