Universitatea Politehnica din Bucureşti şi British Council oferă CURSURI DE ENGLEZĂ PENTRU STUDENŢI

Universitatea Politehnica din Bucureşti şi British Council au semnat, miercuri, un protocol bilateral care prevede atât o colaborare în cadrul programelor educaţionale prin parteneriat cu universităţi de prestigiu din Marea Britanie, cât şi cursuri de limba engleză pentru studenţi UPB.
Filip Stan
18 sept. 2013, 16:02
Universitatea Politehnica din Bucureşti şi British Council oferă CURSURI DE ENGLEZĂ PENTRU STUDENŢI

În urma cursurilor de limba engleză, studenţii pot dobândi certificate Cambridge şi IELTS, în urma susţinerii examenului de competenţe recunoscut de British Council, potrivit Agerpres.

La eveniment au participat preşedintele Senatului UPB, Ecaterina Andronescu, rectorul UPB, George Darie, ministrul delegat pentru Învăţământ Superior, Cercetare Ştiinţifică şi Dezvoltare Tehnologică, Mihnea Costoiu, ambasadorul Marii Britanii la Bucureşti, Martin Harris, directorul British Council, Nigel Townson.

Preşedintele Senatului UPB, Ecaterina Andronescu, a afirmat că acordul reprezintă un moment important pentru instituţia de învăţământ.

„Astăzi (miercuri – n.r.) deschidem un parteneriat oficial, printr-un acord cu prestigioasa instituţie cu care de multă vreme noi desfăşurăm în parteneriat foarte multe activităţi, dar marcăm evenimentul acesta printr-un acord scris astăzi. Generaţia tânără se îndreaptă tot mai mult şi către limba engleză dar în egală măsură şi către Marea Britanie – un sondaj recent printre tinerii românii arăta că cei mai mulţi doresc să înveţe în Marea Britanie, aşa încât lucrul acesta este important şi pentru noi”, a spus Ecaterina Andronescu, mulţumindu-i ambasadorului Marii Britanii pentru că a acceptat semnarea parteneriatului.

Rectorul UPB, George Darie, a apreciat că semnarea protocolului este o modalitate de a creşte performanţele studenţilor în limba engleză.

„Noi urmărim să dezvoltăm nu numai abilităţile şi competenţele profesionale ale studenţilor noştri, ci să le oferim şi alte categorii de valenţe. Este un mod de a-şi îmbogăţi cunoştinţele, culturale, sociale, de a avea deschidere şi către alte culturi europene. Studenţii nu trebuie doar să cunoască, ei trebuie să fie capabili de a-şi dezvolta aptitudinile indiferent unde vor profesa”, a arătat George Darie.

La rândul său, ambasadorul Marii Britanii la Bucureşti, Martin Harris, a spus că rolul UPB este să pregătească noua generaţie pentru o carieră de succes, iar o cunoaştere a limbii engleze este foarte importantă.

„Nu consider că limba engleză este proprietatea noastră, a britanicilor. Limba engleză a devenit un limbaj pentru comunicare în toată lumea. (…) Ştiu că această nouă generaţie este deschisă ideilor, inovaţiilor. Noi ne bazăm foarte mult pe realizările acestor studenţi pentru dezvoltarea economiei din România şi din Europa. (…) Dacă noi am greşit în generaţia noastră, ne bazăm pe copiii noştri pentru a face mai bine în viitor şi eu sper că problemele importante, problemele economice, ecologice, putem să le rezolvăm cu eforturi, cu idei, cu ştiinţa pe care o avem în această universitate şi în alte universităţi din Europa”, a afirmat Martin Harris.

Directorul British Council, Nigel Townson, a precizat că de-a lungul timpului a încheiat mai multe parteneriate cu universităţi din România.

Ministrul delegat Mihnea Costoiu a mărturisit că a mai existat o încercare de semnare a unui protocol cu British Council în 1974, însă acordul nu a fost semnat.

„Decizia politică de la acea vreme a fost de interzicere a semnării oficiale a unui acord, asta după ce Politehnica semnase cel mai mare număr de acorduri internaţionale dintre toate Universităţile din România. Există o relaţie de foarte lungă durată între Consiliul Britanic şi UPB. Este un lucru normal şi mă bucur că este prima universitate tehnică cu care Consiliul Britanic semnează un acord”, a explicat Mihnea Costoiu.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu denunță „bătălia sondajelor”: „Sunt făcute la unul sau la altul în debara”
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată părinții lui Andrei Lemnaru de la Insula Iubirii 2025. Imaginea care a devenit virală
Fanatik.ro
Cum a încercat o familie să păcălească o însoțitoare de zbor ca să primească locuri la clasa business. Un pasager a rămas șocat de gestul făcut
Capital.ro
S-a pus doliu peste Moscova, Kremlinul e în lacrimi. Rusia nu va mai fi la fel fără el: A găsit puterea să lupte!
Playtech.ro
Durere fără margini! Decizia luată de familiile celor doi logodnici morţi în maşină răsturnată în Argeş. Te cutremuri numai când auzi
Adevarul
Curse ilegale de cai în județul Olt. Poliția a intervenit cu luptători ai trupelor speciale. Ce sancțiuni au fost aplicate
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Taina muntelui cu porți spre alte lumi. Comoara fermecată a României
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Nuntă de coșmar în Râmnicu Vâlcea! Un bărbat a tras mai multe focuri de armă într-o mașină în care se afla o mireasă
Cancan.ro
Ce le-a spus Costin Bulgaru, tânărul de 21 de ani care a agonizat 10 ore în râpa din Făgăraș, salvatorilor. La căutări a participat și tatăl lui
iamsport.ro
Situație dezastruoasă: CFR nu a avut bani pentru avionul de Suedia, așa că Petrescu a achitat 80.000 de euro! Varga s-a împrumutat încă 100.000 de la un fost jucător pentru a plăti salariile, forțat de UEFA
MediaFlux
Amenzi uriașe pentru românii care locuiesc la sate. Măsură inedită pentru proprietarii de animale
stirilekanald.ro
El este bărbatul înjunghiat mortal de propria soție. Cei doi soți se pregăteau pentru parastasul mamei victimei atunci când a avut loc incidentul
Secretul prin care carnea ți se va topi în gură!