La ce vârstă încetează bărbaţii să mai fie preocupaţi de felul în care arată

Bărbaţii încetează să fie preocupaţi de felul în care arată, neglijându-şi aspectul fizic, începând cu vârsta de 46 de ani, în timp ce femeile continuă să se îngrijească cel puţin până la vârsta de 59 de ani, potrivit unui studiu recent.
Alina Costache
19 sept. 2013, 17:43
La ce vârstă încetează bărbaţii să mai fie preocupaţi de felul în care arată

Autorii studiului au descoperit, totodată, că femeile sunt de aproape două ori mai predispuse decât bărbaţii să îşi piardă încrederea în propriul nivel de atractivitate. În acelaşi timp, peste o treime dintre femei nu au putut să spună că sunt cel puţin mulţumite de felul în care arată, potrivit Mediafax.

O treime din totalul de 2.000 de participanţi la acest studiu, femei şi bărbaţi, au spus că lipsa fericirii reprezintă factorul care descrie această lipsă de încredere în propriul nivel de atractivitate.

Mai mult de jumătate dintre participanţi au recunoscut că nu se află într-o formă fizică bună, iar o treime dintre ei au spus că nu au fost niciodată genul de persoană care face exerciţii fizice.

O treime dintre ei au spus că au încetat să mai fie interesaţi de alimentele pe care le mănâncă şi de cantitatea de alcool pe care o consumă.

Şapte bărbaţi din zece spun că nu îşi fac griji cu regularitate în legătură cu felul în care arată, iar peste 50% dintre ei spun că nu se mândresc deloc cu aspectul lor fizic.

O treime dintre bărbaţi au spus că mănâncă şi beau tot ce doresc şi că nu au în vedere implicaţiile pe care dieta le are asupra stării lor de sănătate.

Totodată, două treimi dintre participanţi consideră că este normal să renunţe să îşi mai facă griji despre felul în care arată la scurt timp după ce îşi găsesc un partener de viaţă stabil.

În medie, potrivit acestui studiu, la 26 de luni după nuntă, o persoană obişnuită consideră că a încetat să se mai gândească la aspectul său fizic.

Se pare că nu doar aspectul fizic are de suferit. Aproape jumătate dintre respondenţi au spus au o problemă de sănătate, din cauza căreia au fost cicăliţi atât de mult timp, încât au renunţat să mai încerce să o remedieze sau să o amelioreze.

Printre alţi factori care au contribuit la neglijarea stării de sănătate şi a aspectului fizic se află preferinţa pentru confort, în detrimentul stilului vestimentar, şi o repulsie tot mai mare faţă de tot ceea ce este considerat „trendy” şi „modern”.

Un sfert dintre participanţi au convingerea că adoptarea unui stil de viaţă sănătos şi eforturile depuse pentru a arăta bine costă prea mulţi bani şi reprezintă un angajament prea mare.

Studiul a fost realizat de The Benenden Healthcare Society Limited, o fundaţie britanică non-profit care militează pentru o societate deschisă şi prietenoasă.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu denunță „bătălia sondajelor”: „Sunt făcute la unul sau la altul în debara”
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată părinții lui Andrei Lemnaru de la Insula Iubirii 2025. Imaginea care a devenit virală
Fanatik.ro
Cum a încercat o familie să păcălească o însoțitoare de zbor ca să primească locuri la clasa business. Un pasager a rămas șocat de gestul făcut
Capital.ro
S-a pus doliu peste Moscova, Kremlinul e în lacrimi. Rusia nu va mai fi la fel fără el: A găsit puterea să lupte!
Playtech.ro
Durere fără margini! Decizia luată de familiile celor doi logodnici morţi în maşină răsturnată în Argeş. Te cutremuri numai când auzi
Adevarul
Curse ilegale de cai în județul Olt. Poliția a intervenit cu luptători ai trupelor speciale. Ce sancțiuni au fost aplicate
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Taina muntelui cu porți spre alte lumi. Comoara fermecată a României
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Nuntă de coșmar în Râmnicu Vâlcea! Un bărbat a tras mai multe focuri de armă într-o mașină în care se afla o mireasă
Cancan.ro
Ce le-a spus Costin Bulgaru, tânărul de 21 de ani care a agonizat 10 ore în râpa din Făgăraș, salvatorilor. La căutări a participat și tatăl lui
iamsport.ro
Situație dezastruoasă: CFR nu a avut bani pentru avionul de Suedia, așa că Petrescu a achitat 80.000 de euro! Varga s-a împrumutat încă 100.000 de la un fost jucător pentru a plăti salariile, forțat de UEFA
MediaFlux
Amenzi uriașe pentru românii care locuiesc la sate. Măsură inedită pentru proprietarii de animale
stirilekanald.ro
El este bărbatul înjunghiat mortal de propria soție. Cei doi soți se pregăteau pentru parastasul mamei victimei atunci când a avut loc incidentul
Secretul prin care carnea ți se va topi în gură!