Medic şef de la Institutul Ana Aslan, declarat incompatibil de ANI

Agenţia Naţională de Integritate a stabilit că Florentina Matei, medic şef ambulatoriu de specialitate la Institutul Naţional de Gerontologie şi Geriatrie Ana Aslan, se află în stare de incompatibilitate.
Iulian Tudor
25 sept. 2013, 12:57
Medic şef de la Institutul Ana Aslan, declarat incompatibil de ANI

Potrivit unui comunicat al ANI, în perioada exercitării funcţiei de medic şef ambulatoriu de specialitate, Florentina Matei a încheiat cu SC Laborator Privat Iancului SRL contracte de comision, pe durată nedeterminată, obiectul contractelor reprezentându-l prestarea de activităţi medicale – specialitatea geriatrie, comisionul plătit persoanei evaluate fiind de 15% pentru analizele cu plată şi 10% din valoarea analizelor de laborator decontate de CASMB.

Astfel, Florentina Matei s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 10 ianuarie 2011 (data semnării contractului de comision) – 27 februarie 2013 (data încetării funcţiei de de medic şef ambulatoriu de specialitate), întrucât, simultan cu activităţile desfăşurate în calitate de medic şef, a desfăşurat, în baza contractelor de comision, şi alte activităţi medicale – specialitatea geriatrie.

Potrivit dispoziţiilor art. 180, alin. (1), lit. b) din Legea nr. 95/2006, „funcţia de medic şef ambulatoriu de specialitate este incompatibilă cu exercitarea oricărei activităţi sau oricărei alte funcţii de manager, inclusiv cele neremunerate”.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se pune poprire pe conturi și salariu. Banca transmite notificări și dă termen de 30 de zile. Românii care trebuie să achite banii de urgență
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi