Avionul prăbuşit în Sinai: Rudele morţilor refuză ca trupurile neînsufleţite să fie transportate cu avionul

O parte dintre rudele celor decedați în urma prăbușirii în Egipt a avionului Airbus 321 refuză ca trupurile acestora să fie transportate cu avionul, a anunțat ministrul-adjunct pentru situații de urgență al Federației Ruse, Leonid Beliaev.
Alina Costache
05 nov. 2015, 08:25
Avionul prăbuşit în Sinai: Rudele morţilor refuză ca trupurile neînsufleţite să fie transportate cu avionul

Leonid Beliaev a explicat că rudelor cetățeanului belarus decedat în catastrofa aviatică de sâmbătă li s-a propus transportarea corpului neînsuflețit al acestuia cu avionul, în Gomel. ‘Ei, la fel ca rudele cetățenilor ucraineni decedați, refuză evacuarea trupurilor cu avionul. Rudele insistă exclusiv asupra transportului auto’, a spus Beliaev în timpul unei ședințe de lucru a Comisiei guvernamentale ruse pentru situații de urgență.

Beliaev a anunțat, de asemenea, că trupurile a 14 persoane decedate, inclusiv ale membrilor echipajului, vor fi transportate joi din Sankt Petersburg spre localitățile unde urmează să fie înhumate, iar pentru 6 noiembrie este programată transportul cu mașinile a altor cinci corpuri neînsuflețite, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Oficial american: O bombă la bordul avionului rus este „un scenariu foarte probabil”

Un avion Airbus 321 al companiei ruse Kogalâmavia (MetroJet), care efectua o cursă pe ruta Sharm el-Sheikh — Sankt Petersburg, s-a prăbușit în nordul peninsulei Sinai, la 31 octombrie, după aproximativ o jumătate de oră de la decolare. Epava aparatului a fost descoperită la circa 100 de kilometri sud de orașul Al Arish, centrul administrativ al provinciei Sinai.

Toți cei 217 pasageri aflați la bordul avionului, majoritatea originari din Sankt Petersburg, și șapte membri ai echipajului și-au pierdut viața în această catastrofă aviatică.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
Dublă pierdere pentru Universitatea Craiova! Un titular a ajuns pe masa de operație, iar altul a lipsit de la antrenament. Update exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a spus totul în presa străină: Ținta noastră este să deținem controlul! Cea mai mare bogăție a României
Playtech.ro
Calcul impozit apartamente şi case pentru diferite suprafeţe din 2026. Formula simplă
Adevarul
Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
El este bărbatul găsit carbonizat în mașină, pe un câmp lângă Oradea. Avea 42 de ani și acasă îl aștepta un copil
iamsport.ro
Noi dezvăluiri-șoc după documentarul Recorder! Omul care a pierdut 200 de mil. € în justiție a spus ce făceau unii judecători de la Înalta Curte
MediaFlux
Se dau 200.000 de euro pentru tinerii din România! Iată cum poți obține banii
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mircea, bărbatul găsit carbonizat în mașină! Breaking news
substantial.ro
Matematica devine joacă: 5 jocuri care fac cifrele prietenoase