Un oraş mitologic, descoperit în jungla din Honduras FOTO

Noi imagini ale unui posibil oraş pierdut, înghiţit de jungla honduriană, ar putea reprezenta dovada existenţei miticului oraş Ciudad Blanca, conform LiveScience.com.
Cristina Dinu
16 mai 2013, 18:59
Un oraş mitologic, descoperit în jungla din Honduras FOTO

Arheologii şi documentariştii Steven Elkins şi Bill Benenson au anunţat anul trecut descoperirea unor posibile ruine în regiunea Mosquitia din Honduras, folosind un sistem lidar (light detection and ranging) – echivalentul sistemului sonar în apă – avioane care zboară cu viteză redusă şi emit pulsuri laser constante spre pământ, în timp ce trec pe deasupra pădurilor, realizând o imagine topografică a solului de sub jungla deasă, informează Agerpres.

Ceea ce arheologii au descoperit în urmă cu un an, precum şi noile imagini obţinute prin acest sistem, prezintă urme ce ar putea reprezenta vechi ruine, fundaţii ale unor construcţii, canale, drumuri şi terase pe care era practicată agricultura.

Arheologii de la Universitatea din Houston care au condus această expediţie au discutat pe marginea noilor imagini miercuri, cu ocazia Întrunirii Uniunii Americane de Geofizică de la Cancun.

Ciudad Blanca sau Oraşul Alb este o legendă din perioada conchistadorilor care credeau că în jungla din Mosquitia se ascunde un oraş plin de aur şi bogăţii. Ei au lansat câteva expediţii în căutarea acestui oraş în secolul XVI.

De-a lungul secolului XX arheologii au documentat o serie de movile, posibile gorgane, şi alte semne ale unei posibile civilizaţii pierdute sub jungla din Mosquitias, dar strălucitorul oraş mitic a rămas ascuns.

‘Am folosit lidar-ul pentru a identifica structuri ridicate de mâna omului, de obicei forme liniare sau rectangulare. Natura nu lucrează în linii drepte’, a comentat Stephen Leisz, cercetător la Colorado State University.

Într-o următoare etapă, arheologii vor organiza o expediţie în jungla din Mosquitia pentru a deschide un sit.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Proiectul gigant care putea revoluționa fotbalul românesc. Cum trebuia să arate arena Cotroceni și cine s-a opus
Capital.ro
Doliu în televiziune! Cel mai frumos actor actor s-a stins din viață. Toată lumea l-a văzut în seriale la TV
Playtech.ro
Program bănci de Crăciun Zilele în care vor avea program scurt şi în care vor fi închise
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet