Statistică HALUCINANTĂ. Aproape 6.000 de copii abuzaţi, neglijaţi sau exploataţi

Aproape 6.000 de copii au fost neglijaţi, abuzaţi fizic, emoţional sau sexual şi exploataţi în primele şase luni ale anului, cele mai multe cazuri, peste 5.500, fiind înregistrate în familie, rezultă din datele centralizate de Direcţia pentru Protecţia Copilului din cadrul Ministerului Muncii.
Iulian Tudor
19 nov. 2013, 19:34
Statistică HALUCINANTĂ. Aproape 6.000 de copii abuzaţi, neglijaţi sau exploataţi

Direcţia pentru protecţia copilului din cadrul Ministerului Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice a informat, marţi, că 5.956 de copii au fost abuzaţi, neglijaţi sau exploataţi în perioada ianuarie – iunie, iar cele mai multe cazuri s-au produs în familie.

Potrivit datelor prezentate marţi, 4.164 dintre cazurile raporte vizează neglijarea, dintre care 4.114 au fost în familie, şase în servicii rezidenţiale, patru la asistent maternal profesionist, restul în alte condiţii. De asemenea, neglijarea este mai frecventă în mediul rural.

Cele mai multe cazuri de neglijare au fost înregistrate pentru copii din categoriile de vârstă 3 – 6 ani (975 de cazuri) şi 10 – 13 ani (820 de cazuri).

În aceeaşi perioadă au mai fost înregistrate 719 cazuri de abuz emoţional (678 în familie), 545 de abuz fizic (496 în familie), 347 de abuz sexual (177 în familie), 115 cazuri de exploatare prin muncă, 35 de exploatare pentru comiterea de infracţiuni şi 31 de exploatare sexuală.

Citește și: Trei fraţi, preluaţi de Protecţia Copilului după ce au fost înfometaţi şi neglijaţi sever de părinţi

Din numărul total de copii neglijaţi, abuzaţi sau exploataţi, 1.058 au fost plasaţi în regim de urgenţă prin dispoziţia directorilor de direcţii generale de asistenţă socială şi protecţia copilului (DGASPC), 3.454 au beneficiat de consiliere psihologică, 2.783 de consiliere juridică, 212 de servicii medicale, 46 de psihoterapie şi 147 de alte terapii. De asemenea, în 295 de cazuri a fost iniţiată urmărirea penală a agresorului.

Citește și: COPII SALVAŢI de la FOAME şi MIZERIE după ce au fost neglijaţi de familie: Minorii cerşeau pentru a trăi

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Legenda lui Dinamo, accident groaznic de mașină, cu doar 3 zile înainte de debutul în prima ligă: „Am ieșit prin parbriz”
Capital.ro
Călin Georgescu, umilit total de un fost premier: L-am cunoscut destul de bine, să îl întrebe cineva dacă are o soluție
Playtech.ro
Trucul curățătoriilor chimice pentru spălarea cămășilor albe. Aşa rămân ca noi luni de zile
Adevarul
Planul secret al lui Hitler care a salvat România de la dezmembrare și dispariție. Cum a manevrat dictatorul nazist destinul țării noastre
wowbiz.ro
Fiul Marei Bănică, agresat la școală de un profesor! Jurnalista a cerut ordin de protecție, după ce Dima a fost lovit cu picioarele: „Sunt șocată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Neverosimil! I-a spus antrenorului să folosească 12 jucători în formula de start la următorul meci: ”Avem o problemă”
MediaFlux
Ce făcea Zanni înainte să se pocăiască. Artistul și-a lăsat fanii cu gura căscată: „Mi-am dat seama că sunt obsedat!”
stirilekanald.ro
Vladimir Plahotniuc, arest preventiv prelungit cu 30 de zile! Ce acuzații grave i se aduc
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj