A dispărut şeful grupării grupării jihadiste Stat Islamic, Abu Bakr al-Baghdadi

Șeful grupării Statul Islamic (SI), Abu Bakr al-Baghdadi, a fugit de la Mosul când s-au apropiat trupele irakiene, a declarat miercuri presei un oficial din ministerul american al apărării.
Iulian Tudor
09 mart. 2017, 07:28
A dispărut şeful grupării grupării jihadiste Stat Islamic, Abu Bakr al-Baghdadi

Sursa a apreciat că al-Baghdadi nu avea nicio influență asupra tacticii jihadiștilor, ci a dat probabil doar principalele orientări strategice comandanților militari, pe care i-a lăsat să lupte în continuare. Reprezentantul Pentagonului a apreciat că SI ar intenționa să se replieze pe valea Eufratului, după ce va pierde orașele Mosul din Irak și Raqqa din Siria. „Nu cred că au renunțat să ocupe teritorii în cadrul unui califat” în estul Siriei și vestul Irakului, a adăugat el.

Citeşte şi Opt lideri operaţionali ai reţelei teroriste Stat Islamic, ucişi în Irak

Liderul SI este urmărit de forțele speciale și serviciile de informații ale SUA, la fel ca fostul conducător al Al-Qaida, Osama bin Laden. Al-Bagdadi a proclamat „califatul” SI chiar la Mosul, în iunie 2014. Forțele guvernamentale irakiene au recucerit partea de est a orașului și se pregătesc să ia cu asalt centrul vechi, situat în partea de vest.

Militarii americani consideră că SI este slăbit, iar serviciile de informații afirmă că liderii organizației jihadiste au început să plece și din Raqqa spre locuri mai sigure, în aval pe Eufrat. Oficialul din ministerul apărării citat miercuri de AFP a arătat că SI a pierdut 65% din teritoriile pe care le controla la apogeul expansiunii sale, în 2014, și aproape jumătate din combatanți. Pentagonul estimează că au rămas doar maximum 15.000 de luptători islamiști, dintre care 2.500 la vest de Mosul, circa 1000 la Hawija, tot în Irak, și 4.000 la Raqqa.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atac neașteptat! Mihai Bendeac îl face praf pe Gigi Becali și biserica de 20 de milioane de euro din Pipera
Capital.ro
Ce nu vezi când scanezi produsele la casă. Sistemul ascuns din supermarketuri
Playtech.ro
Valul de aer tropical ajunge în România. Zonele în care temperaturile vor depăşi 35 de grade
Adevarul
Ce urmează pentru PNL după mișcarea lui Nicușor Dan. Andrei Ţăranu: „Dar în capul domnului Bolojan ce scenariu este?”
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine e Vozinha, portarul echipei Capul Verde care a devenit viral după meciul cu Spania. Mama lui nu a putut fi alături de el, deoarece nu a avut bani de viză
iamsport.ro
”L-ați învinovățit pe Prunea după meciul cu Suedia?”. Hagi a dat cărțile pe față, la 32 de ani de la eliminarea dureroasă a României de la Mondial
MediaFlux
Adrian Veștea, dat afară din PNL?! Răsturnare de situație privind premierul desemnat
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?