A fost arborat steagul roșu pe litoralul românesc. Turiștii trebuie să fie extrem de atenți, riscul de înec este foarte ridicat chiar și la mal

Pe mai multe plaje de la malul mării a fost arborat steagul roșu, pentru că marea are valuri foarte mari, iar curenții puternici care se formează la coastă pot fi extrem de periculoși pentru cei care se aventurează.
Alina Costache
21 iun. 2025, 09:17
A fost arborat steagul roșu pe litoralul românesc. Turiștii trebuie să fie extrem de atenți, riscul de înec este foarte ridicat chiar și la mal
Steagul roșu a fost arborat pe litoralul românesc

Încă de la primele ore ale zilei, în Mamaia, dar și pe plajele din Constanța, a fost arborat steagul roșu. Vântul bate foarte tare și ridică valuri de aproape un metru și jumătate la mal.

La fel se întâmplă și în sudul litoralului. Steagul roșu a fost arborat și în Eforie, dar și în stațiunea Olimp. Salvamarii folosesc portavocea pentru a-i avertiza pe turiștii care ignoră steagul și spun că mulți dintre aceștia nu iau în seamă sfaturile lor.

Este risc ridicat de înec și pentru că la mal se formează curenți puternici care îi pot trage rapid pe turiști în larg, chiar și pe înotătorii experimentați.

Citește și: Cât trebuie să scoți din buzunar pentru o porție de hamsii pe litoralul românesc. Ce preparate s-au scumpit

Ce semnifică steagul roșu

Steagul roșu interzice categoric înotul, cel galben permite scăldatul cu prudență, iar cel verde înseamnă că marea este sigură.

Ce este steagul albastru

România are în prezent numai șase sectoare de plajă care au primit steagul albastru. Distincția este primită numai dacă sunt îndeplinite o serie de condiții: plajă curată, nisip fin, apă limpede, salvamar la post, spațiu verde și servicii de calitate.

Dintre cele şase plaje românești premiate cu steagul albastru, trei sunt în Năvodari, două în Mamaia şi una în Olimp.

Citește și: Culmea crizei! Au apărut abonamente pentru şezlonguri pe litoralul românesc. Ce preţuri au și ce facilităţi oferă în comparaţie cu Grecia

În timp ce unele plaje își depășesc condițiile, iar altele rămân constante, în Eforie, două plaje care au fost certificate în trecut și-au pierdut distincția.

„Anul trecut din cauza procesului de înnisipare a plajelor și a întârzierii de licitare a plajelor am pierdut steagul. Anul acesta intrând în legalitate, am demarat din nou procesul de certificare. Suntem în faza pilot”, a spus Andreea Străjan, manager complex, pentru Observator News.

Steagul albastru este considerat un simbol internațional care atestă calitatea plajelor și grija față de mediu.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Concurența lui Daniel Bîrligea la Frosinone. Ce șanse are atacantul român să fie titular în Serie A?
Capital.ro
Bani pe care pensionarii îi pot pierde dacă nu îi cer. Drepturile care nu vin automat în 2026
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Merită să pleci din România? Ce spun cei care regretă că n-au emigrat mai devreme și cei care s-au întors
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Marele campion național și antrenor Viorel Florin Grosu s-a stins din viață la 59 de ani. Anunțul dureros postat de fiul său
iamsport.ro
I-au găsit înlocuitor lui Oprița după ce acesta s-a răzgândit. Bombă: Săpunaru a fost ofertat și el
MediaFlux
Anunțul momentului despre extinderea CASS pentru pensiile de peste 3.000 de lei după 2027: Bolojan: „Măsurile adoptate trebuie menținute”
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat