A fost derby, dar nu la fotbal! Caii putere au acaparat Arena Naţională

Opt piloți de top din Campionatul Național de Drift au făcut spectacol, în weekend, în jurul Arenei Naționale din Capitală, într-un eveniment special dedicat sportivității și siguranței în trafic, informează Romanian Drift Community printr-un comunicat.
Filip Stan
17 sept. 2018, 19:43
A fost derby, dar nu la fotbal! Caii putere au acaparat Arena Naţională

Nu au lipsit tandemurile cu două, trei și patru mașini, numeroase momente de îndemânare și derapaje între două puncte fixe, totul în aplauzele miilor de spectatori prezenți de-a lungul celor 5 ore de show. Sorin Ene, Traian Bușe, Gabi Imre, Niculae Dobre, Răzvan Stan, Marius Mitrache, Radu Moise și Claudiu Adam chiar le-au oferit șansa fanilor să încerce driftul din postura de copiloți.

Totodată, cei 8 au explicat publicului care sunt diferențele dintre mașinile de competiție și cele de stradă, riscurile pe care le implică un act teribilist într-un loc public nesecurizat și le-au oferit sfaturi celor care își doresc să devină piloți profesioniști. Totul face parte dintr-un proiect realizat în parteneriat cu Primăria Sectorului 2, creat pentru a atrage atenția asupra pericolelor de pe șosele.

Prezent la eveniment, campionul european de drift Călin Ciortan și-a prezentat noua mașină de competiție. Împreună cu un profesor de legislație rutieră, acesta a vorbit cu fiecare fan interesat în parte despre normele de siguranță și le-a prezentat acestora componentele de siguranță pe care o mașină de curse le are în dotare.

În timpul evenimentului, cel mai tânăr cursant al Academiei de Drift, care a împlinit sâmbătă 12 ani, Gabi Imre jr, a fost sărbătorit chiar pe pistă și a primit de la tatăl acestuia, care îi este și instructor, Gabi Imre, cheile de la viitoare sa mașină de competiție. Imre jr este deja multiplu campion național de karting, iar de anul viitoare vrea să își facă debutul în Campionatul Național de Drift.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Incredibil! Meciul la care Christian Eriksen s-a prăbușit din nou pe gazon fusese ales special ca un omagiu pentru starul danez. S-a jucat lângă locuința lui, pentru ca familia să-l poată vedea
Capital.ro
Obligație la bloc 2026. Ai voie să renovezi apartamentul când vrei? Regulile pe care trebuie să le respecte toți proprietarii
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
U Cluj, șanse mari să își piardă unul dintre cei mai importanți jucători: ”Nu cred că va rămâne la noi”
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiica cea mare a lui Cabral. Inoke Ibacka se întreține singură la 23 de ani
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți