A fost descoperit mormântul celui mai mare spion evreu din istorie

Ruşii ar fi găsit mormântul din Siria al celui mai mare spion evreu din istorie, o legendă a Mossadului, și l-ar fi scos din țară. Oficialii israelieni păstrau tăcerea duminică seara, în timp ce informaţii transmise de grupuri ale opoziţiei siriene - care nu au fost confirmate încă - indicau că o echipă rusă ar fi exhumat rămăşiţele pământeşti ale legendarului spion Mossad, Eli Cohen, şi le-ar fi scos din ţară, informează luni publicaţia Times of Israel.
Filip Stan
16 apr. 2019, 07:57
A fost descoperit mormântul celui mai mare spion evreu din istorie

Aceste informaţii despre o posibilă repatriere a rămăşiţelor pământeşti ale celui care a fost numit ‘Omul nostru din Damasc’, la 54 de ani de la executarea sa, survin la numai două săptămâni după ce Rusia a ajutat la transmiterea către statul israelian a rămăşiţelor pământeşti ale sergentului Zachary Baumel, dat dispărut în Primul război din Liban în 1982 – a căror repatriere a pus capăt căutărilor de 37 de ani, informează agerpres.ro.

Israelul a refuzat să se exprime cu privire la informaţiile despre Cohen, care se bazau în mare măsură pe zvonuri care circulau pe reţelele sociale. Miniştri ai cabinetului israelian, contactaţi de postul Channel 2, au declarat că nu aveau cunoştinţă despre posibilitatea unei operaţiuni de repatriere a rămăşiţelor pământeşti ale lui Eli Cohen.

Corpul lui Cohen nu s-a întors niciodată din Siria, în pofida apelurilor făcute de familia sa pe parcursul mai multor decenii. Statul israelian a cerut recent ajutorul Rusiei în această iniţiativă, dar fără rezultat până acum, potrivit Agerpres.

Cohen reuşise să se infiltreze până la cele mai înalte niveluri ale clasei politice de la Damasc în anii care au precedat Războiul de Şase Zile din 1967, iar informaţiile pe care le-a obţinut au jucat un rol decisiv în succesul uluitor al statului israelian în acest conflict.

Agentul israelian a fost adus în faţa justiţiei şi executat pentru spionaj de guvernul sirian la 18 mai 1965, după ce reuşise să activeze timp de patru ani la Damasc sub numele de împrumut Kamel Amin Thaabet, având acces la importanţi oficiali ai executivului, scrie Agerpres.

Anul trecut, agenţia de informaţii Mossad a descoperit un ceas de mână care i-a aparţinut lui Eli Cohen şi l-a repatriat în Israel în cursul unei operaţiuni speciale. Biroul prim-ministrului nu a explicat cum a fost recuperat ceasul, care se afla în ‘mâini inamice’.

Citeşte şi A murit unul dintre cei mai buni spioni ai Mossad. Povestea vieţii sale este fascinantă

Şeful Mossad, Yossi Cohen, a prezentat ceasul familiei lui Eli Cohen în cadrul unei ceremonii organizate pentru comemorarea morţii sale, informează Agerpres.

Premierul Benjamin Netanyahu a adus un omagiu Mossad pentru această operaţiune. ‘Salut combatanţii Mossad pentru operaţiunea lor hotărâtă şi curajoasă, al cărei unic scop era să aducă înapoi în Israel o amintire a unui om, un mare luptător el însuşi, care a contribuit semnificativ la securitatea statului’ nostru, a declarat el.

Nadia Cohen, văduva lui Eli Cohen, avea să declare că a fost tulburată să revadă ceasul soţului ei. ‘A fost un moment de mare emoţie când mi s-a spus (că ceasul îmi va fi returnat). Este un obiect pe care Eli îl purta pe mână’, a explicat ea. ‘Dacă va fi voia lui Dumnezeu, poate că şi trupul lui va reveni în Israel’, îşi exprimase ea atunci speranţa, potrivit Agerpres.

De-a lungul anilor, Nadia Cohen a cerut fără succes guvernului sirian să-i returneze rămăşiţele soţului ei. În 2008, un fost şef al biroului fostului preşedinte sirian Hafez al-Assad susţinea că nimeni nu ştie unde a fost îngropat Eli Cohen. ‘Corpul a fost mutat după o zi sau două’, a spus Monjer Motsley, într-un interviu. ‘Ne era teamă atunci că Israelul va trimite forţe pentru recuperarea lui’, a adăugat el. ‘Este greu de găsit osemintele lui Cohen’, a mai spus acesta.

‘Assad promisese că-l va returna Israelului, dar când a cerut oficialilor de securitate să o facă, ei i-au spus: „Nu ştim unde este mormântul lui!”, aşa că el nu a reuşit să-şi ţină promisiunea’, a afirmat acelaşi fost responsabil sirian, referindu-se la tatăl actualului lider de la Damasc.

În martie, Nadia Cohen declarase la un post de radio israelian că şeful Mossad, Meir Dagan, ceruse sprijinul SUA în 2011, după declanşarea războiului în Siria pentru a ajuta la găsirea rămăşiţelor pământeşti ale soţului ei pentru a le reînhuma în Israel.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Actorul celebru care a jucat rolul lui Erling Haaland într-o reclamă filmată înainte de Cupa Mondială. Cum apar cei doi
Capital.ro
Curs valutar marți, 9 iunie. Euro s-a depreciat ușor în raport cu leul. BNR a publicat cifrele oficiale
Playtech.ro
Încep înscrierile la Școala de Vară 2026 în Sectorul 6. Cine poate participa și cât trebuie să plătească părinții
Adevarul
De ce un apartament din 1975 poate fi mai valoros decât unul nou
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Dinamo l-a dat afară, dar poate ajunge lângă Kopic la noua echipă: ”Își caută casă”
MediaFlux
PAPARAZZI Neli Lucescu, tratată cu mare grijă de familie! Gest incredibil făcut de Luis Escobedo, soțul lui Marilu Lucescu FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți