A fost descoperit vaccinul care ajută fumătorii să se lase de acest viciu

Oamenii de ştiinţă de la Institutul Scripps din California au creat un vaccin proiectat pentru a scădea efectul nicotinei asupra creierului, care ar putea ajuta fumătorii să renunţe la această dependenţă, informează Descoperă.
Iulian Tudor
16 mart. 2016, 11:41
A fost descoperit vaccinul care ajută fumătorii să se lase de acest viciu

Vaccinul creşte numărul de anticorpi care se ataşează de moleculele de nicotină, întârziind efectele nicotinei, potrivit oamenilor de ştiinţă. Fumătorii care doresc să renunţe la ţigară au puţine instrumente la care pot apela. Gumele de mestecat şi plasturii cu nicotină nu sunt prea eficienţi şi nu îi ajută în acest sens, potrivit descopera.ro.

Fumătorii ar putea, de asemenea, să încerce şi medicamente care ţintesc receptorii nicotinici de acetilcolină, dar aceste medicamente au adesea „efecte secundare neplăcute, precum halucinaţii, depresie şi modificări severe ale dispoziţiei”, au remarcat oamenii de ştiinţă.

Conform Descoperă, cercetătorii au stabilit că vaccinurile care vizează molecula de nicotină ar putea fi cea mai bună strategie alternativă. Cu toate acestea, două studii clinice ale unui astfel de vaccin au eşuat. Studiile au descoperit că persoanele care au produs cele mai înalte niveluri de anticorpi de anti-nicotină au fost mai probabil să se abţină de la fumat timp de mai mult de şase luni.

Echipa de cercetători de la Scripps a proiectat un nou vaccin, care stimulează anticorpii să se ataşeze de moleculele de nicotină. Testele efectuate pe şoareci au stabilit că vaccinul întârzie efectele nicotinei în primele 10 de minute după injectare.

Citeşte şi Schimbarea majoră pe care un deputat o vrea la LEGEA ANTIFUMAT! Ar putea schimba TOTUL. Sunteţi de acord cu aşa ceva?

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cum a ajuns unui neamț să îi placă mai mult în România decât în Germania. S-a mutat în țara noastră de ani buni
Capital.ro
Schimbare la ITP în România. Șoferii vor fi controlați direct în mers: Alertă automată, oprire și amendă
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj