A început evacuarea celui de-al doilea convoi al locuitorilor din Alep

Un al doilea convoi a părăsit joi seară orașul Alep, în timp ce forțele guvernamentale sunt pe punctul de a cuceri ultimele cartiere care îi scapă de sub control, a anunțat televiziunea siriană.
Filip Stan
15 dec. 2016, 19:13
A început evacuarea celui de-al doilea convoi al locuitorilor din Alep

„Al doilea convoi alcătuit din bărbați înarmați și familiile acestora la bordul a 15 autobuze a început să plece” din Alep, a informat în cursul serii televiziunea de la Damasc.

„Bărbații înarmați și familiile lor vor părăsi orașul în grupuri pe durata nopții, iar convoaiele vor continua până la încetarea prezenței acestor indivizi înarmați” în oraș, potrivit corespondentului televiziunii oficiale.

Numărul exact al persoanelor care vor fi evacuate este necunoscut. Televiziunea a anunțat 4.000 de rebeli și familiile lor, fără să precizeze dacă familiile se adaugă combatanților sau aceste date reprezintă totalul.

Citeşte şi Alep: A început evacuarea a 5.000 de militanţi împreună cu familiile lor

Aproape o mie de persoane au fost deja evacuate în cursul după-amiezii cu primul convoi.

„Operațiunea de evacuare a cuprins 951 de persoane, dintre care peste 200 de rebeli, precum și 108 răniți printre care insurgenți”, a declarat un responsabil militar.

Pierderea orașului Alep reprezintă o înfrângere majoră pentru rebeli, care au cucerit partea de est a metropolei în 2012. Pentru regim, această victorie, posibilă cu sprijinul Rusiei, este cel mai important succes al puterii de la începutul războiului în 2011.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Decizie cu privire la participarea tatălui lui Mario Berinde la înmormântare. Ce se întâmplă cu mama băiatului omorât cu sânge rece
Capital.ro
Vârsta de pensionare se majorează. Ilie Bolojan a anunțat: Pentru toate categoriile. Nu mai au cu cine să fie înlocuiți
Playtech.ro
Locuitorii unei comune din România, impozit de 10.000 de lei pe locuinţe. Sunt de 30 de ori mai mari ca în alţi ani, acuzaţiile cetăţenilor
Adevarul
„Dă-ți pantalonii jos, acum!”. Momentul șocant în care un consilier local bate și umilește un elev în curtea unei școli din județul Galați
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Unchiul lui Mario a DEZVĂLUIT cum și-a recunoscut unul dintre adolescenți fapta: „L-a omo... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gigi Becali, reacție dură după declarațiile lui Radu Naum: ”Nebunia lumii! Ne batem amândoi”
MediaFlux
Trump și Putin s-au înțeles demult: Donbas rămâne la ruși. Câți bani primește în schimb Zelenski
stirilekanald.ro
VIDEO Detalii terifiante ies la iveală după moartea lui Mario. Oamenii legii au descoperit că trupul neînsuflețit a fost mușcat
Top 5 sloturi Yggdrasil