A murit Ana Maria Constantin. Avea doar 20 de ani

Ana Maria Constantin, tânăra de doar 20 de ani care s-a luptat cu o boală nemiloasă, a murit. Familia, cunoscuții, dar și prietenii virtuali au fost alături de ea până în ultima clipă, încercând să strângă bani pentru intervențiile chirurgicale de care avea nevoie, în speranța că se va face bine.
Alina Costache
26 iun. 2018, 09:21
A murit Ana Maria Constantin. Avea doar 20 de ani

Povestea Ana Mariei Constantin a devenit virală pe rețelele de socializare, după ce s-a organizat o strângere de fonduri, deoarece părinții și-au epuizat toate resursele, în cele din urmă au vândut și apartamentul în care locuiau pentru a-și ajuta fiica. Chiar dacă învățase să lupte și credea cu tărie în șansele ei de vindecare, deoarece visa să devină psiholog și spera ca într-o bună zi să poată sprijini orice persoană diagnosticată cu cancer.

„Pentru că ar fi meritat să citească aceste rânduri, pentru că ar fi meritat să vadă câți tineri s-au adunat în mai puțin de o oră la capelă, cu trandafiri albi în mâini tremurande, pentru că, dacă i-ar fi întâmpinat în pragul ușii, le-ar fi zis „ce aveți fraților, de ce plângeți, lăsați-mă să mă duc acolo unde nu e durere și nici suspin. Credeți și vă închinați!”.

La doar 20 de ani, pentru Ana viața a fost totul sau nimic, nimic nu era cu jumătăți de măsură. Nu apucase sa termine liceul. Conștientizase ce maladie cumplită o mistuia, dar dorea victoria. Mai ceda sperând. De la dureri. Dar își revenea de fiecare dată…

Mereu își aduna puterile pentru câteva fraze rostite, pentru a nu-i vedea triști pe cei de lângă. Își simțea sfârșitul. Stătea priponită între perne, la orizontal, și nu-și mișca nicio bucățică de corp. O dureau toate. A ales să plece într-o lume mai bună și să ne lase cu amintirile unei eroine.

Alături de Ana au fost până în ultima clipă prietenii și Flori Grigoraș, care la apelul jurnaliștilor de la Obiectiv de Argeș s-a implicat până în ultima clipă. De asemenea, pentru Ana au mai luptat Barock și Urban, în speranța că va învinge boala.

„Nu uitați, trăiți-vă viața din plin. Mâine poate fi tarziu. Așa zicea Ana… Dumnezeu să o oduihnească! Condoleanțe familiei!”, s-a scris despre Ana pe ziarobiectiv.ro.

În urmă cu câteva ore, pe pagina „Împreună pentru Ana Maria”, s-a scris un mesaj în care se face anunțul că acel cont se va închide, deoarece există o multiplicare a paginii, folosită în alte scopuri, nicidecum în a ajuta familia Anei: „Pentru ca exista o multiplicare a acestei pagini, in scopuri neintelese si in niciun fel de a sprijini familia Anei, aceasta pagina va fi inchisa curand. Cu siguranta, Ana Maria nu ar fi permis aceasta josnicie. Va anuntam, pentru cei care doresc sa conduca pe ultimul drum, trupul neinsufletit al Anei, slujba va incepe maine in jurul orei 12, la Biserica Sf. Constantin si Elena din Stefanesti”.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Mirel Rădoi a plecat la vestiare înainte de finalul derby-ului cu U Craiova – Rapid 2-2. După ce s-a întors, antrenorul a oferit imaginile serii. Foto
Capital.ro
Călin Georgescu, anunț despre Primăria Capitalei. A spus clar unde merge sprijinul său: Nimeni nu mă poate convinge de contrariu!
Playtech.ro
Ajutor de încălzire 2025–2026. Cât timp vor primi românii bani pentru căldură
Adevarul
De ce suntem percepuți ca fiind mai atractivi atunci când mâncăm usturoi? Ce alimente produc cele mai puțin sexy mirosuri
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Horoscop special pentru prima săptămână din Noiembrie! Ce surprize au pregătit astrele în perioada 3-9 noiembrie 2025
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai