A murit Dan Voicilă, unul dintre cei mai mari comentatori sportivi ai României. El a lansat celebra expresie „minutul şi scorul”

Dan Voicilă, unul dintre marii comentatori sportivi pe care i-a avut Radio România, a murit la vârsta de 85 de ani. A transmis zeci de ani pentru emisiunea "Fotbal minut cu minut", de pe toate stadioanele ţării, fiind inventatorul cunoscutei expresii "minutul şi scorul".
Filip Stan
03 sept. 2024, 08:45
A murit Dan Voicilă, unul dintre cei mai mari comentatori sportivi ai României. El a lansat celebra expresie
A murit Dan Voicilă, unul dintre cei mai mari comentatori sportivi ai României. A lansat expresia "minutul şi scorul"

Dan Voicilă, un nume legendar în jurnalismul sportiv românesc, a lăsat în urmă o moștenire impresionantă prin activitatea sa la Radio România. Născut la 7 aprilie 1939, la Bucureşti, Dan Voicilă a fost absolvent al Facultăţii de Litere şi al Facultăţii de Ziaristică, promoţia 1967. În 1968, s-a angajat la Radio, pe postul de crainic-reporter, devenind mai apoi publicist-comentator. Printre altele, Dan Voicilă a transmis în direct de la Jocurile Olimpice de la Barcelona şi Sydney, de la turneele finale ale CM de fotbal SUA (1994) şi de la CE din Anglia (1996), comentând inclusiv celebra finală a Cupei Campionilor Europeni din 1986, Steaua – Barcelona, dar şi Supercupa Europei, Steaua – Dinamo Kiev.

Citeşte şi: Doliu imens în sportul românesc. A murit Mihaela Peneş, campioană olimpică la suliţă. Trăia la azil

„OMUL CĂRUIA II DATOREZ CARIERA MEA RADIOFONICĂ, DAN VOICILA, a plecat azi dintre noi! Într–o lume în care, cu siguranță, își va face o mulțime de prieteni datorită OMENIEI, BUNĂTĂȚII, GENEROZITATII SI NOBLETII SALE SUFLETESTI! Însușiri care m–au făcut să–l iubesc la fel de mult ca pe părinții mei! El considerându–se PRIETENUL MEU MAI ÎN VÂRSTĂ si spunându–mi nu o dată că se mândrește că e MENTORUL MEU!

Mi–a fost mereu aproape, m–a apărat când, uneori, primeam de la alții tot felul de reproșuri, m–a ajutat să mă perfectionez, m–a învățat ce înseamnă ECHILIBRUL, OBIECTIVITATEA și ACURATEȚEA, mi–a dovedit de nenumărate ori că este UN GENTLEMAN! A cultivat cu pasiune și competență LIMBA ROMÂNĂ”, a fost mesajul postat de Dan Culicovschi, unul dintre jurnaliştii sportivi lansaţi de Dan Voicilă, pe Facebook.

Citeşte şi: Doliu în sportul mondial. Un mare campion și fratele său au fost spulberați de un șofer beat

La rândul său, Mihai Stoica, a scris un mesaj pe contul personal de Facebook după ce a aflat de decesul lui Dan Voicilă.

„Dragă Mémé (mereu cu accente), până la urmă contează doar minutul și scorul… După nea Dan vor rămâne însă multe altele, nopți întregi de sfaturi, povești și glume de o subtilitate nemaiîntâlnită… Rămas bun, Dan Voicilă, Dumnezeu să te odihnească în pace”, a fost mesajul postat de oficialul de la FCSB.

„Un om deosebit, un adevărat profesionist al radioului. O voce caldă și totodată impunătoare, un om care își găsea întotdeauna timp să stea de vorbă cu tine. Cu tolba plină de povești cu tâlc, cu sfaturi utile și de multe ori cu câte o glumă care îți mergea la suflet. Acesta a fost Dan Voicilă, seniorul transmisiunilor sportive, colegul nostru de redacție, care s-a alăturat bunilor săi prieteni, alături de care povestea în birourile Redacției Sport de la etajul 4, Paul Grigoriu, Florian Moțu Pittiș, Ion Ghițulescu sau Octavian Vintilă”, a fost mesajul transmis de Radio România Actualităţi.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Fiica lui Cristiano Ronaldo are un talent incredibil! Clipul video care a devenit viral pe internet
Capital.ro
Ultima dorință a lui Traian Băsescu. Ce își dorește fostul președinte al României
Playtech.ro
Calculul stagiului de cotizare la pensie: cum sunt transformate zilele lucrătoare în zile calendaristice
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Jose Mourinho, omenit cu ”folcloriste” la București. ”Crăciunescu deschidea porțile peste tot”
MediaFlux
Fetița căzută în lacul din parcul Nicolae Romanescu din Craiova, salvată de un cetățean din India! Olguţa Vasilescu spune că va primi titlul de cetăţean de onoare
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend