A murit în aşteptarea banilor care îi salvau viaţa. Drama unei bolnave care a cerut ajutorul statului

O femeie din Suceava s-a stins după ce un an de zile a aşteptat ca statul român să-i dea banii pentru tratamentul care îi era vital. Din păcate banii au sosit când era deja prea târziu.
Filip Stan
11 mart. 2015, 13:07
A murit în aşteptarea banilor care îi salvau viaţa. Drama unei bolnave care a cerut ajutorul statului

Femeia în vârstă de 44 de ani suferea de sarcoidoză pulmonară, asociată cu nmeroase alte afecţiuni. În urma investigaţiilor, a aflat că singura ei şansă de supravieţuire o reprezintă un transplant la ambii plămâni.

O clinică din Franţa a confirmat că este dispusă să efectueze această intervenţie, care costă aproximativ 121.000 euro.

Citeşte şi TRAGEDIE în Constanţa. O femeie s-a sinucis aruncându-se în mare VIDEO

Potrivit România TV, femeia a aflat că poate să primească aceşti bani prin intermediul unui program naţional derulat de Ministerul Sănătăţii şi a depus încă de la începutul anului 2014 toate documentele medicale, la Direcţia de Sănătate Publică Suceava.

Răspunsul a venit după un an de aşteptare, între timp starea femeii agravându-se, iar în urmă cu câteva zile ea a murit, într-un spital de boli pulmonare din Bucureşti, aşteptând să primească banii care poate i-ar fi salvat viaţa.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Careul multimilionar! Inteligența Artificială a calculat cât ar costa azi cu adevărat Nicolae Dobrin, Ilie Balaci, Gică Hagi și Adrian Mutu
Capital.ro
Limită la plata cash. UE a introdus un plafon maxim. Ce se întâmplă cu plățile în numerar
Playtech.ro
Când se fac nunţi în 2026: calendarul zilelor permise de Biserică UTILE
Adevarul
Decizia de ultim moment care l-a ținut pe un tânăr departe de incendiul de Revelion de la Crans-Montana
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Gigi Becali, criză de râs în direct la TV: ”Leșin când te aud. Zic: «Ia uite, bă, nebunul»”
MediaFlux
Pensii ianuarie 2026. Românii primesc banii mai târziu de la CNPP
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend