A murit primul pui de delfin născut în captivitate în România. Ce spun reprezentanții Delfinariului despre decesul lui Baby

Primul pui de delfin născut în România a murit, a anunțat Delfinariul Constanța luni, într-o postare publicată pe rețelele sociale.
Filip Stan
23 iul. 2024, 14:43
A murit primul pui de delfin născut în captivitate în România. Ce spun reprezentanții Delfinariului despre decesul lui Baby

Baby, primul pui de delfin născut în captivitate în țara noastră, a murit, a anunțat Delfinariul Constanța luni, într-o postare publicată pe Facebook.

Te-ar putea interesa și Bani de la stat pentru românii care au aceste animale în curte în 2024. Nu mulți cunosc acest detaliu

Reprezentanții Delfinariului spun că decesul a fost subit și că nu exclud ideea ca afecțiunile genetice să fi intervenit în buna dezvoltare a puiului.

Ce au transmis reprezentanții Delfinariului Constanța

În ciuda eforturilor specialiștilor din domeniu, șansele de supraviețuire a puilor de mamifere marine născute în captivitate sunt destul de mici.

„Cu regret, vă aducem la cunoștință încetarea din viață a puiului de delfin cunoscut publicului cu numele „Baby”. Facem precizarea că acesta este produsul de concepție a două variații ale specie Tursiops truncatus Gilly, provenite din areale diferite.

Contrar evoluției favorabile a puiului nascut în captivitate, decesul a survenit subit. Rezultatul examinarii anatomo-patologice a evidențiat fără echivoc existența afectarii organelor vitale (în principal plămânii și ficatul) de natură acută, incompatibilă cu viața.

Citește și Obligaţiile posesorilor de animale, inclusiv animale de companie, pe caniculă. Cei care nu respectă legea riscă să rămână fără ele

Având în vedere evoluția bruscă a acestei afecțiuni, nu putem exclude o componentă genetică. Realitatea obiectivă la nivel global indică o rată scăzută de supraviețuire a puilor de mamifere marine născute în captivitate”, au scris reprezentanții Delfinariului din Constanța într-o postare pe Facebook.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
Ana Bărbosu a dat lovitura în SUA! Marea gimnastă a reușit cel mai bun debut din istoria NCAA
Capital.ro
Doliu în muzica populară. A murit unul dintre cei mari artiști din România. A impresionat-o chiar și pe Maria Tănase
Playtech.ro
Anvelope de iarnă în 2026: când sunt obligatorii și ce amendă primești dacă nu le ai
Adevarul
Macron insistă să negocieze cu Putin. Cum ar trebui decriptat la București planul Franței: „E liderul de care Europa avea nevoie”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Cazul Mario Iorgulescu: Gică Hagi ”a făcut demersuri de urgență pentru avionul-ambulanță” care l-a scos din țară. Mihai Rotaru și Cosmin Olăroiu s-ar fi implicat și ei
MediaFlux
Pericol pentru cei care stau la bloc, pe timp de iarnă. Avertismentul specialiștilor
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend