A murit Robert Gilka, fostul şef al departamentului foto al revistei National Geographic

Robert Gilka, care a condus departamentul foto al revistei National Geographic timp de 22 de ani, considerat un mentor al mai multor generaţii de fotografi de presă, a murit marţi, la vârsta de 97 de ani, au anunţat reprezentanţii National Press Photographers Association (NPPA), citaţi de Mediafax.
Alina Costache
26 iun. 2013, 14:20
A murit Robert Gilka, fostul şef al departamentului foto al revistei National Geographic

Robert Gilka s-a născut în anul 1916, în apropiere de oraşul Milwaukee (statul Wisconsin) şi a murit într-un azil pentru bătrâni din Arlington, din statul american Virginia, după o a treia pneumonie suferită în acest an, a anunţat NPPA, citându-l pe fotograful Bruce Dale.

Mulţi fotografi l-au considerat pe Robert Gilka o veritabilă legendă, pentru felul în care acesta a condus departamentul foto al revistei National Geographic, o publicaţie renumită pentru imaginile spectaculoase pe care le-a tipărit de-a lungul anilor în paginile sale.

În 2006, Alexia Foundation, care promovează fotojurnalismul, l-a recompensat pe Robert Gilka cu un premiu pentru întreaga carieră.

Robert Gilka a condus departamentul foto al publicaţiei Milwaukee Journal începând din 1952 şi s-a alăturat redacţiei National Geographic în 1958, în calitate de editor foto. A fost numit în funcţia de şef al departamentului foto în 1963 şi a părăsit National Geographic în 1985.

După ce a părăsit revista, a devenit profesor de fotojurnalism la Universitatea Syracuse, unde a predat până în anul 1992.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Nuțu Cămătaru și soția lui au fost nași de cununie! Imagini de la ceremonie
Fanatik.ro
Caz șocant în fotbal! Arbitrul a fost împușcat mortal chiar în fața jucătorilor
Capital.ro
Bilete la tratament balnear în 2026. Guvernul a aprobat oficial. Ce pensionari vor merge gratis
Playtech.ro
Un bloc din București a fost scos la vânzare integral. Suma cerută pentru cele 50 de apartamente
Adevarul
Pățania unei românce în Maroc, unde a fost la un pas de a rămâne pe cont propriu în deşert: „Cea mai mare țeapă pe care am luat-o”
wowbiz.ro
Ultimul drum pentru Mihai și David, tinerii morți în accidentul din pădurea Snagov. Scene sfâșietoare de la înmormântare. Părinții victimelor, la capătul puterilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sute de zboruri ar putea fi anulate în următoarele săptămâni, în Europa! Totul depinde de situația din Orientul Mijlociu
iamsport.ro
BOMBĂ! Rapid i-a găsit deja înlocuitor lui Gâlcă: un antrenor din SuperLiga! ”Am auzit că au semnat contractul”. Cât costă rezilierea înțelegerii actualului tehnician
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Trump, avertisment șocant către Europa
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj