A murit scriitorul Petre Covacef

Petre Covacef, inginer specialist în construcţii hidrotehnice, a trecut în nefiinţă. Lingvist, istoric, inventator, inginer pasionat de cercetare, de Dobrogea, de istorie, Covacef a rămas în memoria constănţenilor prin cele peste 20 de volume publicate.
Alina Costache
06 feb. 2015, 07:34
A murit scriitorul Petre Covacef

Petre Covacef a fost nominalizat la premiile Academiei, pentru una din cărţile sale, „Portul Con-stanţa – „Portul lui Anghel Saligny”. Volumul „Cuibul Reginei”, lansat la Palatul Elisabeta, a fost inclus în programul dedicat jubileului Majestăţii Sale Regelui Mihai. Petre Covacef a fost inginerul specialist în construcţii hidrotehnice cu scrieri ce îmbină ingineria cu istoria. S-a născut în 1936, a absolvit Facultatea de Construcţii Hidrotehnice Bucureşti şi a fost şeful Secţiei Căi Navigabile a portului Constanţa între 1967 şi 1973. Pentru că a inventat un sistem de prindere a stabilopozilor a primit Certificat de inventator. După ieşirea la pensie, inginerul s-a dedicat scrisului despre stabilopozi, port, Constanţa, Dobrogea. În ziua în care a împlinit 76 de ani, Covacef a lansat cartea „Singur printre stabilopozi”. Iubea să-şi petreacă timpul printre cărţi, teancuri de albume şi poze adunate, vechi de 40 de ani, documente, studii şi tratate vechi. Inginerul ne mărturisea în urmă cu doi ani: „Dacă m-am apucat să adun documente, acum 30 de ani, a trebuit să le şi valorific. E o plăcere pentru mine să scriu. La mine nu contează ziua, noaptea…”.

„O să ne lipsească!”Maria Magiru, directorului Muzeului de Artă Populară, şi-a exprimat regretul că acest om valoros a trecut în nefiinţă. „Faptul că s-a dus aşa de repede după soţia sa, decedată în urmă cu un an, demonstrează faptul că îi lega o mare dragoste. Pentru noi, este o mare pier-dere. Petre Covacef a scris despre istoria oraşului, istoria Portului, despre principalele monumente de arhitectură. Mereu am fost impresionată de cât putea să muncească pentru documentarea unei cărţi. Era un mare iubitor de cultură! Pentru Constanţa este o mare pierdere! O să ne lipsească! Covacef şi-a adus con-tribuţia la scrierea istoriei culturale a Con-stanţei. A pus mare pasiune în opera lui”, a susţinut directorul Maria Magiru pentru Cuget Liber.

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Afecțiunea cu care se confruntă soția lui Florinel Coman. Ioana a dezvăluit totul abia acum
Capital.ro
S-a aflat planul lui Călin Georgescu. Decizia care schimbă tot: Va fi succesul propriu
Playtech.ro
Dacă am executare silită, pot achiziţiona o locuinţă? Ce spune legea
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai