Accident cumplit în Ialomiţa. O persoană a murit, iar alta a fost grav rănită

Un bărbat a murit şi un altul a fost rănit într-un accident produs, luni, pe DN 2A, între localităţile ialomiţene Giurgeni şi Ţăndărei, fiind implicate două TIR-uri şi un autoturism. În urma accidentului, traficul a fost complet blocat.
Alina Costache
06 aug. 2018, 10:11
Accident cumplit în Ialomiţa. O persoană a murit, iar alta a fost grav rănită

Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Ialomiţa, un accident s-a produs, luni, pe DN 2A, între localităţile Giurgeni şi Ţăndărei, fiind implicate două autocamioane şi un autoturism.

Acolo au intervenit echipaje de prim-ajutor şi de salvare de la Garda Ţăndărei, precum şi echipaje medicale de la Serviciul Judeţean de Ambulanţă Ialomiţa.

Şoferul unuia dintre TIR-uri, un bărbat în vârstă de 43 de ani, a rămas prins în cabină, fiind necesară intervenţia echipajului de descarcerare. El a fost scos din cabină fără semne vitale, iar echipajele SMURD şi SAJ au făcut manevre de resuscitare pentru mai bine de 45 de minute, fără rezultat însă, fiind declarat decesul bărbatului.

Şoferul celuilalt TIR, un bărbat de 50 de ani, a fost rănit şi el, fiind preluat de un echipaj al Serviciului Judeţean de Ambulanţă şi transportat de urgenţă la spital.

Potrivit ISU Ialomiţa, ocupanţii autoturismului implicat în accident nu au fost răniţi.

În urma accidentului, care s-a produs după ce şoferul autoturismului a pierdut controlul asupra volanului, maşina ajungând pe contrasens, traficul pe DN 2A a fost blocat complet, anunţa Centrul Infotrafic al Poliţiei Române.

La ora transmiterii acestei ştiri, circulaţia se desfăşoară alternativ, pe un singur fir, spun poliţiştii.

Reprezentanţii ISU Ialomiţa mai anunţă că un alt accident s-a produs pe DN 2, la ieşirea din municipiul Urziceni către Coşereni, fiiind implicate o autoutilitară şi un autoturism. Medicii de la Ambulanţă i-au acordat primul ajutor şoferului autoutilitarei, un bărbat de 51 de ani, iar şoferul autoturismului, în vârstă de 45 de ani, a fost transportat de echipajul SMURD la Spitalul din Urziceni.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Mirel Rădoi, 1,5 milioane euro de la FCSB pentru calificarea în Liga Campionilor! Contraoferta lui Gigi Becali pentru a refuza Gaziantep
Capital.ro
Decizia care o va înfuria pe Elena Udrea. Fosta sa mână dreaptă, pe un post-cheie în România. Mărturia ei a condamnat-o pe Udrea
Playtech.ro
Harta comerțului în Europa: cine controlează economia continentului. Partenerul comercial al României, neaşteptat
Adevarul
Pariul riscant al PSD: Moțiune de cenzură sau anticipate? De ce Nicușor Dan ar putea bloca planul social-democraților
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Coiful de la Coţofeneşti şi cele două brăţări dacice vor fi expuse la Muzeului Naţional de Istorie a României. Cât timp vor rămâne în țară piesele
iamsport.ro
Radu Banciu a numit antrenorul român din străinătate care ar fi fost o soluție mai bună decât Gică Hagi: ”Are stofă”
MediaFlux
S-a aflat cauza exploziei uriașe de la CET Vest din București! Anunț oficial după primele evaluări tehnice
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara