Accident cumplit produs de un şofer începător. O persoană a murit, iar alte două au fost rănite

Un accident cumplit s-a produs, duminică seară, pe un drum judeţean din Bistriţa-Năsăud. O persoană a murit, iar alte două au fost rănite după ce un şofer începător a pierdut controlul volanului într-o succesiune de curbe. 
Filip Stan
06 iul. 2020, 05:38
Accident cumplit produs de un şofer începător. O persoană a murit, iar alte două au fost rănite

Potrivit datelor comunicate de Inspectoratul de Poliţie Judeţean, în comuna Leşu, pe DJ 172 E, un tânăr în vârstă de 19 ani, din oraşul Sângeorz-Băi, care ar fi obţinut carnetul de conducere în urmă cu aproape o lună, nu a adaptat viteza la condiţiile de trafic şi, într-o succesiune de curbe, a pierdut controlul volanului, intrând în coliziune cu un stâlp de electricitate de beton pe de marginea drumului.

Stâlpul s-a rupt şi s-a prăbuşit peste drumul judeţean, blocând total circulaţia pentru aproximativ o oră.

În maşina condusă de şoferul începător se mai aflau alţi patru tineri, toţi din Sângeorz-Băi, dintre care unul de 21 de ani a decedat, un altul de 19 ani a fost rănit grav, iar un băiat de 16 ani a fost rănit uşor.

Şoferul şi un alt pasager, tot în vârstă de 19 ani, au refuzat transportul la spital.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

Acesta va fi cercetat penal pentru ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă.

Citeşte şi Accident cu cinci victime pe DN, lângă Predeal. Traficul este BLOCAT

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Chef Horia Manea te învață să gătești cea mai bună fasole gratinată cu conopidă! Rețeta pas cu pas
Fanatik.ro
Mirel Rădoi a fost aşteptat la FCSB de fanul care a plâns în aeroport la plecarea în Arabia: “E o mare bucurie că s-a întors acasă! A fost idolul meu, avem 7-8 ani şi eram afectat”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu, apel național. Gestul pe care românii trebuie să-l facă sâmbătă, la 12 fix: În curte, la biserică sau la margine de drum
Playtech.ro
Ţara europeană care îţi dă bani dacă nu foloseşti maşina personală. Primeşti 25.000 de euro de la stat
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri” din vest, la jumătate. Finalizarea ei în 2026 devine tot mai incertă
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă de propriul fiu chiar de 8 Martie. Povestea femeii care a încercat să-și salveze copilul, dar a sfârșit într-o tragedie cumplită
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Gabriela Ciobanu, purtătoarea de cuvânt a IPJ Bacău
iamsport.ro
Bombă! La ce echipă va merge Mirel Rădoi din vară, după FCSB. Este în primăvara europeană: 'Am o informație'
MediaFlux
Cea mai așteptată autostradă din România este aproape de finalizare. Noi detalii despre stadiul lucrărilor pe A0
stirilekanald.ro
Bărbatul înjunghiat de vecin, în Crevedia, a murit: A făcut...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj