Accident grav în Sibiu. O fetiţă de opt ani a murit, iar alta a fost grav rănită după ce au fost lovite de un autoturism

Două fete, în vârstă de şapte şi opt ani, au fost lovite de un autoturism, marţi după-amiază, în localitatea Şaroş pe Târnave din judeţul Sibiu, în timp ce traversau neregulamentar.
Alina Costache
18 dec. 2018, 15:20
Accident grav în Sibiu. O fetiţă de opt ani a murit, iar alta a fost grav rănită după ce au fost lovite de un autoturism

UPDATE: Fetiţa în vârstă de opt ani a murit. „Din păcate, fetiţei de 8 ani i s-a declarat decesul”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Sibiu, Elena Welter.

Potrivit Poliţiei Judeţene Sibiu, accidentul a avut loc pe DN 14, la intrarea în localitatea Şaroş pe Târnave dinspre Mediaş, unde doi copii care traversau neregulamentar au fost loviţi de un autoturism condus regulamentar spre Sighişoara de un bărbat în varsta de 45 de ani, din Sibiu.

„Este vorba despre două fete, în jur de 7-8 ani, una din ele este rănită grav”, au precizat reprezentanţii Poliţiei Sibiu.

La rândul lor, reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Sibiu au spus că la accident intervin un echipaj SMURD şi unul de la Serviciul de Ambulanţă Judeţean (SAJ), unul dintre copii fiind în stop cardio-respirator.

De asemenea, a fost trimis în sprijin şi un echipaj SMURD cu medic de la ISU Sibiu şi un alt echipaj SMURD cu medic de la ISU Mureş, urmâdn să intervină echipajul care va ajunge primul.

Fata de şapte ani a fost preluată de echipajul SMURD, având un traumatism la un picior, şi este transportată la Spitalul din Mediaş.

Echipajul SAJ efectuează manevre de resuscitare la locul accidentului pentru salvarea fetei de 9 ani, până când ajunge echipajul cu medic.

Trafic este blocat complet.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Dronele FBI au ajuns în mâinile teroriștilor. Amenințare pentru Cupa Mondială: ”Chiar nu ne plac unele dintre echipe”
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru permisul auto. Se impun interdicții la volan. Măsura care îi vizează pe șoferii seniori
Playtech.ro
Unde sunt cele mai ieftine apartamente din Europa. Topul orașelor care atrag tot mai mulți cumpărători
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Domeniul în care și-a pierdut banii fostul campion cu FCSB: ”E cam grav ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Sute de lei pensie suplimentară. Milioane de pensionari o pot încasa dacă depun actele
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți