Accident grav în Sibiu. Un autocar cu 57 de pasageri și un TIR s-au ciocnit violent

Un accident tragic a avut loc în Sibiu, unde un autocar cu 57 de pasageri și un autocamion s-au ciocnit violent. A fost activat Planul Roșu.
Alina Costache
24 iun. 2024, 10:49
Accident grav în Sibiu. Un autocar cu 57 de pasageri și un TIR s-au ciocnit violent

Un accident grav a avut loc în localitatea Porumbacu de Sus din județul Sibiu, unde un autocar cu 57 de pasageri și un autocamion s-au ciocnit violent.

”În accident sunt implicate un autocar în care ar fi 57 de persoane şi un autocamion. Din primele informaţii şoferul autocarului a rămas încarcerat, s-a acţionat pentru extragerea lui. Acesta este inconştient şi a fost preluat de medicii prezenţi la faţa locului”, anunţă ISU Sibiu, care precizează că, începând cu ora 07:00, a fost activat planul roşu de intervenţie.

Este vorba despre o coliziune între un autocar, condus spre Sibiu de către un bărbat în vârstă de 33 de ani, din județul Bistrița Năsăud și un ansamblu rutier condus spre Brașov de către un bărbat în vârstă de 51 de ani, din județul Dolj.

Citește și: Tragedie la Ibăneşti: Patru bărbaţi au căzut într-un bazin de decantare şi au murit unul după altul. Cine e Radu Tudose, patronul care s-a stins încercând să-şi salveze angajaţii

Accident grav în Sibiu. Un autocar și un TIR s-au ciocnit violent

Șoferul autocarului, în vârstă de 33 de ani, a fost transportat de urgență la UPU SIbiu. Bărbatul este în stare inconștientă. În același timp, două femei cu vârste de 19 și 38 de ani, pasagere în autocar au fost transportate la spital. Tânăra de 19 ani a suferit un traumatism cranio-facial, iar femeia în vârstă de 38 de ani prezintă o plagă tăiată la picior. Celelalte 53 de persoane rămase în autocar au fost duse la sala de sport din localitate, așteptând să fie preluate de un alt mijloc de transport, potrivit Pro TV.

Citește și: Accident grav pe DN1. Doi copii, o femeie şi un bărbat au ajuns la spital

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
De ce nu vrea Marius Şumudică să vorbească de Pancu: “Când era analist şi eu eram antrenorul Rapidului mai simţeam câte o agrafă în păr”
Capital.ro
Fraudă nouă în România. Șoferii primesc SMS-uri false cu amenzi și termene limită. Ce trebuie să verificați
Playtech.ro
Românii au devenit vânători de reduceri. Magazinele pe care le vizitează tot mai des în locul supermarketurilor clasice
Adevarul
Victorie după 7 ani de umilințe: mama care a învins sistemul pentru a-și vedea agresorul fiicei după gratii: „Acum merg cu capul sus”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 și 22 de ani au sfârșit carbonizați după ce s-au izbit cu mașina de un cap de pod, în județul Vrancea. Alți doi pasageri s-au evacuat la timp
iamsport.ro
Patronul echipei din SuperLiga ar fi promis 8 transferuri și ”cea mai tare echipă din istoria clubului”. Edi Iordănescu, dorit ca antrenor
MediaFlux
ANAF, anunț pentru milioane de români. Ce se va întâmpla cu SPV. Adrian Nica: „Am stabilit foarte clar ceea ce ne propunem să facem”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi