Accident teribil: 10 morţi, între care şase copii, după ce au încercat să treacă un râu cu maşina de teren

Zece persoane, dintre care şase copii, au murit înecate după ce maşina de teren în care se aflau s-a răsturnat în timp ce şoferul încerca să traverseze un râu într-o regiune îndepărtată şi puţin populată a Siberiei, au anunţat vineri autorităţile, informează AFP, potrivit Agerpres. 
Filip Stan
12 iul. 2019, 09:32
Accident teribil: 10 morţi, între care şase copii, după ce au încercat să treacă un râu cu maşina de teren

Membri a două familii, cei aflaţi în maşină au încercat să traverseze râul Şui din regiunea rusă Tuva, ce se învecinează cu Mongolia, a anunţat pe Facebook şeful guvernului regional, Şolban Kara-ool, precizând că vehicul implicat în accident este un UAZ-469. 

Data exactă în care a avut loc accidentul nu a fost precizată. Potrivit anchetatorilor, zece trupuri neînsufleţite au fost găsite în acest vehicul militar de fabricaţie sovietică, ce nu dispune decât de şapte locuri. O anchetă pentru încălcarea regulilor de circulaţie a fost declanşată. 

Accidentele rutiere sunt frecvente în Federaţia Rusă, în principal din cauza consumului de alcool, dar şi a drumurilor proaste şi încălcărilor legislaţiei rutiere. Cu toate acestea, numărul de morţi cauzate de accidente rutiere s-a redus în ultimii ani în Rusia, ridicându-se în prezent la circa 18.000 pe an.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Cât costă un pahar de bere pe stadion în România și cum stăm față de Ungaria și Anglia! Comparația care îi va surprinde pe suporteri
Capital.ro
Comisia Europeană a aprobat noi ajutoare pentru agricultură. Fermierii din UE primesc subvenții pentru îngrășăminte
Playtech.ro
Obiectele banale pentru care hoții sparg mașini în Halkidiki și Salonic. Avertismentul poliției pentru turiștii români: ce nu trebuie să lași la vedere
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
AC Milan vrea să transfere ”perla” SuperLigii! Alte 3 cluburi importante din Europa stau la pândă
MediaFlux
Se închid spitalele! Grevă generală în sănătate
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România