Accident teribil în Formula Renault 3.5. Două maşini s-au ciocnit chiar pe linia de sosire VIDEO

Roberto Merhi şi Nicholas Latifi au fost la un pas de moarte, ei fiind protagoniştii unui accident înfiorător petrecut chiar pe linia de sosire în etapa din Austria.

13 iul. 2015, 11:56

Accidentul a avut loc la finalul primei curse din Formula Renault 3.5, duminică, în Austria. Roberto Merhi, pilotul spaniol al echipei Manor, a redus viteza chiar înainte să treacă linia de sosire şi a fost lovit în plin de Nicholas Latifi, care nu a mai avut timp să evite coliziunea.

Citeşte şi FORMULA 1. Nico Rosberg a câştigat în Austria. Acroşaj teribil între Alonso şi Raikkonen VIDEO

Descalificat pentru manevra sa, spaniolul a contestat decizia comisarilor de cursă. „În primul rând sunt uşurat că Latifi nu a păţit nimic. Asta e cel mai important. Dar nu sunt de acord cu sancţiunea. Dacă te uiţi mai bine pe imagini vezi că mă îndrept spre standuri. A fost o pură coincidenţă, un concurs de circumstanţe nefericite„, a spus Merhi.