ACL solicită DEMISIA ministrului Educaţiei

Vicepreşedintele ACL, Raluca Turcan, a solicitat, joi, în numele alianţei sale demisia ministrului Educaţiei, Remus Pricopie, pe care îl acuză de "incompetenţă, dispreţ şi degringoladă".
Iulian Tudor
11 sept. 2014, 11:55
ACL solicită DEMISIA ministrului Educaţiei

Odată cu începerea anului şcolar, două bombe vor pulveriza guvernarea Ponta. 2014 este al doilea an în care copiii de clasa I încep anul şcolar fără manuale, 2014 este anul în care şi copiii de clasa a II-a încep anul fără manuale. Programa şcolară a fost schimbată încă din iunie 2012, dar nici până acum Guvernul Ponta, Ministerul Educaţiei nu au tipărit manualele pentru clasele I şi a II-a„, se arată într-un comunicat de presă al ACL, semnat de Raluca Turcan.

Ea susţine că Guvernul şi Ministerul Educaţiei nu au nicio scuză. „Se invocă apariţia contestaţiilor în procedura de licitaţie. Însă licitaţia a fost demarată abia în aprilie 2014, deci după doi ani de zile. Doi ani de zile de nepăsare, incompetenţa şi dispreţ faţă de soarta copiilor. Adevărul este că au întârziat fără nicio scuză demararea procedurilor de licitaţie după finalizarea schimbării programei şcolare„, se precizează în comunicat.

Potrivit vicepreşedintei ACL, „a doua bombă” este „unda verde” pentru universităţi în organizarea învăţământului postliceal în cadrul facultăţilor, măsură pe care o consideră „un nonsens pentru orice persoană cu logică şi decenţă”.

Ministerul a hotărât ca universităţile să admită liceeni fără bacalaureat în colegii universitare. În cazul în care vor promova examenul de bacalaureat, vor putea intra direct în anul II de facultate. Am următoarele întrebări pentru domnul ministru Pricopie şi pentru şeful copy-paste: Cine evaluează aceste postliceale? ARACIP-ul este scos din procesul de evaluare. Cum se organizează aceste postliceale? Unde sunt atelierele, cum se specializează practic cursanţii? Reţeta PSD este următoarea: nu iei bacalaureatul, nu-i nimic! Te înscrii la o postliceală cu taxă! Plăteşti taxa! Faci doi ani de studii care nu sunt evaluate de nimeni! Intri direct în anul II de facultate dacă reuşeşti în doi ani să iei examenul de bac„, a susţinut Raluca Turcan.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Gripa care nu apare în statistici: de ce sunt mai multe cazuri decât cele raportate. „Vedem doar vârful iceberg-ului”
Capital.ro
Doliu în teatrul românesc. A murit unul dintre cei mai iubiți actori ai României: Un artist rar, talentat și discret
Playtech.ro
Obiceiurile clienţilor din supermarket care îi deranjează pe angajaţi. Nici nu realizezi că faci aceste greşeli
Adevarul
Măsura care îi poate ține pe elevi la școală. „În prima zi n-a venit și au început copiii: păi, nu ne dați azi?”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
S-a dus la hotelul lui Mitică Dragomir și a fost revoltat de ce a descoperit: ”Băi, la 4 stele și 1.000 de lei pe cameră?!”
MediaFlux
Franța se răzbună pe România pentru Mercosur. Mișcare extremă care ne lasă fără apărare în fața lui Putin
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend