Adevărul despre diferenţele sexuale dintre bărbaţi şi femei

Bărbaţii actionează instinctiv când vine vorba de sex, în timp ce femeile actionează emoţional. Totuşi, există anumite tipare care diferenţiază apetitul sexual la femei şi la bărbaţi, influenţând astfel şi compatibilitatea în pat a partenerilor.
Alina Costache
13 iun. 2013, 07:01
Adevărul despre diferenţele sexuale dintre bărbaţi şi femei

Majoritatea barbatilor cu varste sub 60 de ani se gandesc cel putin o data in zi la sex, in timp ce doar la 25% din femei le sta mintea si la sex, in 24 de ore ale zilei. Totodata, barbatii au de doua ori mai multe fantezii sexuale decat femeile.

Barbatii sunt avizi dupa sex

Barbatii au chef de sex mai mult decat femeile, atat la inceputul relatiei, cat si dupa ani buni de relatie. Totodata, barbatii sunt mai predispusi sa caute alte partenere sexuale sau sa-si doreasca sa faca sex daca acest lucru este interzis. Doua treimi din barbati se masturbeaza, desi o treime dintre acestia marturisesc ca se simt vinovati ca o fac, in timp ce doar 40% din femei recunosc sa se autosatisfac. Totodata, frecventa masturbarii este considerabil mai mica la femei decat la barbati/

Inclinatiile sexuale ale femeilor sunt mai complicate

Cand vine vorba de ceea ce-i excita, la barbati lucrurile sunt simple. Au nevoie de putini stimuli sexuali, uneori chiar deloc, pentru a avea o erectie. In schimb, femeile necesita o stimulare mai discreta, complexa, care nu trebuie sa se bazeze neaparat pe factori vizuali. Pentru multe femei, trebuie sa fie indragostite pentru a fi interesate sexual de un anumit barbat. Totodata, femeile sunt mai flexibile cand vine vorba de orientarea sexuala. Pe langa heterosexualitate, femeile lesbiene obisnuiesc sa faca sex, ocazional, cu cate un barbat, marturisindu-si astfel si inclinarea catre bisexualitate. Pe de alta parte, sunt slabe sanse ca un barbat homosexual sa accepte macar ideea ca ar putea face sex cu o femeie.

Continuarea pe Lyla.ro.

DailyBusiness
Mesele cu carne, un lux pentru milioane de europeni. Unde se clasează România în clasamentul Uniunii Europene
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Irina Fodor, dezvăluiri îngrozitoare din show-ul Antenei 1! Care a fost coșmarul de la Asia Express!
Fanatik.ro
Nativii care atrag norocul în dragoste în luna septembrie. Astrele le scot în cale persoanele potrivite
Capital.ro
Proprietarii de case NU au voie. Vecinii vă pot reclama. E interzis chiar și deasupra solului
Playtech.ro
Tragedie la Lisabona: trei morți și peste 20 de răniți după ce funicularul Gloria a deraiat VIDEO
Adevarul
Serviciile secrete nord-coreene au șters toate urmele ADN-ului lui Kim Jong Un după întâlnirea cu Putin de la Beijing
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
Primele declarații ale directoarei creșei din Timișoara, unde un băiețel de un an și jumătate a murit înecat: „A fost ultima oară când l-am văzut”
Cancan.ro
Primul mesaj al Mihaelei Rădulescu, după reîntoarcerea în România. Bărbatul pentru care are cuvinte de laudă după moartea lui Felix Baumgartner
iamsport.ro
Mircea Lucescu, acuzat că i-a distrus cariera unui antrenor român: ”Mă făcea Ferguson, apoi suna să nu fiu numit în funcție”
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica privind prețurile pentru luna septembrie. Toți consumatorii sunt afectați
stirilekanald.ro
Cine sunt soții care și-au pus capăt zilelor împreună. S-au aruncat în gol de la etajul trei
substantial.ro
Dacă o persoană nouă te curentează la prima atingere, iată ce înseamnă