Adio dosar cu șină în sistemul de sănătate din România! Alexandru Rogobete a făcut anunțul: ”Începem digitalizarea reală”

Secretarul de stat la Ministerul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat marți începerea digitalizării sistemului de sănătate din România.
Alina Costache
06 feb. 2024, 13:10
Adio dosar cu șină în sistemul de sănătate din România! Alexandru Rogobete a făcut anunțul: ”Începem digitalizarea reală”

Adio dosar cu șină în sistemul de sănătate din România! Reprezentantul Ministerului Sănătății a subliniat că vor fi investiți 100 de milioane de euro fonduri nerambursabile din PNRR pentru digitalizarea sistemului medical din țara noastră.

Citește și Alexandru Rogobete: ”Programul național de combatere a cancerului trebuie să depășească faza hârtiilor și să producă acțiuni”

Adio dosar cu șină în sistemul de sănătate din România!

Alexandru Rogobete a afirmat că barierele birocratice nu există atunci când vrei să faci ceva și a transmis că marți Ministerul Sănătății a aprobat 94 de cereri de finanțare.

”UNIȚI pentru Sănătate!
BARIERELE BIROCRATICE NU EXISTĂ ATUNCI CÂND VREI SĂ FACI!
SE POATE!

Începem digitalizarea reală a sistemului de sănătate din România. Adio dosar cu șină.

  • 100 de milioane de euro, fonduri nerambursabile din PNRR pentru digitalizarea sistemului medical
  • 94 de cereri de finanțare aprobate ASTĂZI de Ministerul Sănătății
  • 41 de Direcții de Sănătate Publică
  • 37 de Servicii de Ambulanță
  • 5 Institute de Medicină Legală
  • Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România
  • Agenția Națională de Transplant
  • Centrul Național de Sănătate Mintală și Luptă Antidrog
  • Institutul Național de Sănătate Publică
  • Institutul Național de Transfuzie Sanguină
  • Oficiul Central de Stocare pentru Situații Speciale
  • Registrul Național al Donatorilor Voluntari de Celule Stem Hematopoietice
  • Institutul Național de Management al Serviciilor de Sănătate
  • Institutul Național de Medicină Sportivă
  • Ministerul Sănătății
  • Sistemul de sănătate din România va fi transformat total, inclusiv prin digitalizare.
  • Sănătate pentru oameni!”, a scris secretarul de stat în Ministerul Sănătății pe pagina sa de Facebook.

Citește și Alexandru Rogobete: „Doamnă primar Armand, campania electorală NU înseamnă SACRIFICAREA COPIILOR ARȘI DE VII!”

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
El este prima lovitură de vară a lui Gigi Becali la FCSB! Detalii despre jucător și motivul pentru care Dinamo stă pe jar până la anunțul oficial
Capital.ro
ITP 2026. Mașinile care pică inspecția tehnică periodică. Șoferii trebuie să verifice înainte
Playtech.ro
De la -20 la 10 grade Celsius. Meteorologii anunță că vremea se încălzește, când cresc temperaturile
Adevarul
Ce burse oferă Ministerul Educației pentru elevi și studenți în 2026. Cum pot obține tinerii bani de la stat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
REPORTAJ Incursiuni în Armenia. Erevan, capitala europeană unde Cybertruckurile Tesla merg în trafic pe lângă mașinile Lada
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend