Adio, JO 2016. România, suspendată un an din competiţiile internaţionale la kaiac-canoe, din cauza cazurilor de dopaj

Federația Română de Kaiac-Canoe (FRKC) a fost suspendată de Federația Internațională pe o perioadă de un an din competiții, din cauza numeroaselor cazuri de dopaj, și va rata astfel participarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro (5-21 august).
Filip Stan
16 iul. 2016, 12:09
Adio, JO 2016. România, suspendată un an din competiţiile internaţionale la kaiac-canoe, din cauza cazurilor de dopaj

Federația mondială (ICF) a suspendat echipele (de seniori, n. red.) României și Belarus cu efect imediat, după probele adiționale prezentate la ședința Comitetului său Executiv din 13 iulie, la Cracovia. Probele prezentate au făcut dovada unui dopaj sistematic în echipa României, 11 sportivi furnizând probe pozitive în urma unui test în afara competiției în aprilie 2016„, se arată pe site-ul forului mondial.

Majoritatea cazurilor sunt legate de folosirea substanței meldonium, după ce aceasta fost pusă pe lista interzisă de către Agenția Mondială Antidoping (AMA-WADA), pe 31 decembrie 2015.

Ca parte a federației naționale, echipa de canoe sprint seniori a României și anturajul său vor avea o suspendare de un an din competițiile internaționale, inclusiv Jocurile Olimpice. De asemenea, persoanele în cauză pot face obiectul unor amenzi pentru acțiunile lor sau al unor amenzi dure dacă vor fi descoperite noi dovezi„, se mai anunță în comunicat, care precizează că Agenția Națională Anti-Doping (ANAD) va decide soarta fiecărui sportiv separat.

România avea două echipaje calificate la JO 2016 după descoperirea cazurilor de dopaj, Valentin Cameneschi, Aurelian Mădălin Ciocan, Cosmin Lulciuc, Răzvan Oltean (K4 — 1.000 m), Iuliana Andreea Țăran, Irina Lauric (K2 — 500 m).

Leonid Carp și Andrei Ștefan Strat, calificați la C1 — 1.000 metri (Leonid Carp) și C2 — 1.000 metri, au fost exonerați de către ANAD deoarece aveau concentrații mici la meldonium și se încadrau în marja acceptată de WADA.

În urma acestei decizii, niciun sportiv român senior nu mai poate concura la vreo competiţie timp de un an, nici măcar la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Noi dezvăluiri despre Andreea, asistenta din Târgu Jiu găsită moartă în baie. De ce se judeca cu fostul soț și ce ar fi ascuns tânăra în sufletul ei: „Se poate enerva cu ușurință”
Capital.ro
Se dau lunar 3.168 de lei de la stat pentru tineri. Nicușor Dan a semnat decretul. Românii care vor beneficia
Playtech.ro
Tabel orientativ pentru șoferi. Cât timp rămâne alcoolul în organism în funcție de băutură
Adevarul
Viktor Orban ar fi primit bani de la mafia rusă. Dezvăluirile unui șef de organizație criminală din Budapesta
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tânăr român stabilit în Italia și-a pierdut viața sub ochii prietenilor, chiar în a doua zi a Paștelui Catolic
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Primele imagini de la priveghiul lui Mircea Lucescu pe Arena Națională. Mașina cu trupul neînsuflețit a ajuns la stadion FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj