ADMITERE FACULTATE 2013: Circa 11.300 de înscrişi pe locurile bugetate la UBB Cluj

Aproximativ 11.300 de candidaţi s-au înscris, în acest an, pe cele aproape 4.900 de locuri bugetate oferite de facultăţile din cadrul Universităţii "Babeş-Bolyai" (UBB) din Cluj, cea mai mare concurenţă fiind înregistrată la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, unde sunt 4,1 candidaţi pe un loc.
Iulian Tudor
22 iul. 2013, 12:11
ADMITERE FACULTATE 2013: Circa 11.300 de înscrişi pe locurile bugetate la UBB Cluj

Potrivit unui comunicat de presă transmis, luni, de Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca, aproximativ 11.300 de absolvenţi de liceu şi-au depus, în perioada 15-21 iulie, dosarele de admitere la cele 21 de facultăţi din cadrul UBB, fiind disponibile 4.891 de locuri bugetate, informează Mediafax.

„Cea mai mare concurenţă, de 4,1 candidaţi pe un loc, a fost înregistrată la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, unde au fost depuse 452 de dosare pe 108 locuri, urmată de Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, cu 3,5 candidaţi pe un loc – 1.213 de dosare pentru cele 345 de locuri disponibile. Cele mai multe candidaturi au fost înregistrate la Facultatea de Ştiinţe Economice şi Gestiunea Afacerilor (FSEGA) – 1.609 de dosare depuse pentru cele 654 de locuri bugetate scoase la concurs. La Facultatea de Geografie au fost 1.065 de dosare depuse pentru cele 410 locuri existente, iar la Facultatea de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării – 1.018 dosare depuse pentru ocuparea celor 466 de locuri bugetate”, se arată în documentul citat.

Citeşte şi: Facultăţile NEACREDITATE şi de NEÎNCREDERE

Reprezentanţii UBB menţionează că, în zilele următoare, în funcţie de facultate, calendarul admiterii cuprinde probele de concurs, afişarea rezultatelor, depunerea contestaţiilor, confirmarea locurilor, iar rezultatele finale vor fi afişate până în 31 iulie.

Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca a primit 4.891 de locuri bugetate la studii de licenţă la zi, faţă de 5.003 câte au fost anul trecut, iar la taxă sunt 9.414 locuri, faţă de 9.939, câte erau în 2012.

Citeşte şi: Peste 4.500 de candidaţi la UMF Bucureşti. Vezi unde este cea mai mare concurenţă

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
E gata! Denis Alibec și-a reziliat contractul cu FCSB și va juca la Farul! Exclusiv
Capital.ro
Românii care stau în locuință cu chirie. Dreptul proprietarului nu e nelimitat. Se consideră clauză abuzivă
Playtech.ro
„Două mingi” sau „două mingii”: Care este forma corectă în română
Adevarul
Un tânăr din Bulgaria s-a costumat în fantomă pentru a speria șoferii, iar prietenii lui aruncau cu pietre în mașini
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tragediei din Timiș. Microbuzul nu avea sistem de asistență
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Nicușor Dan a găsit vinovații în cazul uciderii lui Mario. Ce vrea să facă președintele
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil