ADMITERE FACULTATE 2014: Ce locuri mai sunt libere şi când se fac înscrierile

ADMITERE FACULTATE 2014: Mii de viitori studenţi şi-au depus dosarele de înscriere la facultate, majoritatea locurilor fiind deja ocupate. A doua sesiune de admitere va avea loc în luna septembrie. 
Alina Costache
28 iul. 2014, 07:18
ADMITERE FACULTATE 2014: Ce locuri mai sunt libere şi când se fac înscrierile

ADMITERE FACULTATE 2014: Din cele cinci universităţi de stat din Iaşi, doar una încă mai continuă înscrierile, până pe 31 iulie – Universitatea Tehnică „Gh. Asachi” (TUIAŞI). 2.965 de dosare au fost deja înregistrate, fiind disponibile 2.950 de locuri la buget şi 502 la taxă. De asemenea, candidaţii la Arte sunt în plină sesiune de admitere, încercând să obţină un loc pentru a-şi continua formarea şi dezvoltarea talentului în teatru, arte vizuale, muzică sau psihopedagogia artelor. Prima care a încheiat depunerea dosarelor de înscriere a fost Universitatea de Medicină şi Farmacie „Gr. T. Popa” (UMF), candidaţii susţinând examenul de admitere pe 23 iulie. Aceasta a fost urmată de „Al. I. Cuza” (UAIC), pe 21 iulie, şi de Agronomica „I. Ionescu de la Brad”(USAMV), pe 25 iulie.

Majoritatea locurilor au fost ocupate
Astfel, la Facultatea de Medicină au fost declaraţi admişi 350 de candidaţi la buget, iar 803 pot opta pentru locurile cu taxă. 123 de tineri au obţinut un loc bugetat la specializările Facultăţii de Medicină Dentară, iar alţi 286 vor putea opta pentru locurile cu taxă. De asemenea, 232 de viitori farmacişti au fost admişi, dintre care 98 au locurile asigurate la fără taxă. Pentru domeniul Ştiinţe inginereşti aplicate – Bioinginerie – au fost admişi 114 studenţi la buget şi 227 cu posibilitatea de a opta pentru studiile cu taxă. În plus, nouă candidaţi de etnie rromă şi cinci din Republica Moldova au ocupat locurile speciale pentru aceştia la UMF.
La majoritatea specializărilor UAIC, admiterea s-a făcut pe baza rezultatelor obţinute la Bacalaureat, doar pentru câteva fiind organizat un examen de admitere. Peste 2.000 din cele 3.415 locuri bugetate au fost ocupate. Pentru locurile rămase încă neocupate, o a doua sesiune de înscriere se va desfăşura în perioada 8-10 septembrie. 
La cele patru facultăţi al USAMV au fost admişi 547 de candidaţi pe locurile finanţate de la buget şi 317 pentru cele la taxă. De asemenea, în perioada 8-11 septembrie va avea loc o a doua sesiune de înscriere pentru locurile neocupate.Andreea IGNEA

***

A doua sesiune de înscriere la facultatea
Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară – 8-11 septembrie 
Universitatea „Al. I. Cuza” – 8-10 septembrie
Universitatea Tehnică – 8-18 septembrie
Universitatea de Arte – 10-19 septembrie 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
După ce a primit cadou 1.000.000 de euro, Gigi Becali anunță jihadul: „Atacați toate stihiile. Vreau și titlul, și Europa League!”
Capital.ro
Cine l-a distrus pe Călin Georgescu. Ion Cristoiu: Cea mai bună dovadă că justiția e capturată dar nu de cei despre care spun tefeliștii
Playtech.ro
Pe ce teren se poate construi: intravilan sau extravilan. Diferenţe şi condiţii de construire
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
Andrei, un ucrainean de 55 de ani, a fost înjunghiat mortal de un moldovean, sub privirile fiicei sale. Totul s-a întâmplat chiar în fața barului unde lucra
iamsport.ro
Șocant! Ce a pierdut un român în Donbas în urma războiului din Ucraina: 'Vor intra în posesia Rusiei'
MediaFlux
În ce zone va ninge de Crăciun și Revelion. Cum va fi vremea de sărbătorile de iarnă
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”