Adolf Hitler, învingător în alegerile din Namibia. A fost ales cu 85% din voturi

Un politician de culoare ce poartă numele dictatorului nazist Adolf Hitler a câștigat alegerile locale în Namibia. El spune că nu are niciun fel de planuri legate de cucerirea lumii după victoria categorică în alegeri.
Daniel Spătaru
04 dec. 2020, 13:38
Adolf Hitler, învingător în alegerile din Namibia. A fost ales cu 85% din voturi

Adolf Hitler Uunona a fost ales săptămâna trecută cu 85% din voturi în funcția de consilier în circumscripția Ompundja din regiunea Oshana, în nordul Namibiei. Într-un interviu acordat publicației germane Bild, acesta a insistat că nu are absolut nimic de-a face cu ideologia nazistă.

Politicianul a fost ales din partea partidului de guvernământ Swapo, care a dus o campanie împotriva colonialismului și a guvernării exercitate de minoritatea albă. Uunona a admis că tatăl său l-a botezat după liderul nazist, însă, cel mai probabil „nu a înțeles ce anume reprezenta Adolf Hitler”.

Când eram copil, mi se părea un nume absolut normal. Abia când am crescut am realizat: acest bărbat voia să subjuge întreaga lume. Nu am nimic în comun cu toate acestea„, a mai spus el, citat de publicaţia The Hill.

Citeşte şi Religia şi drogurile? Povestea călugăriţelor care au cultivat canabis pentru a vindeca lumea GALERIE FOTO

Uunona a mai comentat că soția sa îl strigă Adolf, nume pe care și-l asumă public și nu intenționează să și-l schimbe.

Adolf, ca de altfel multe alte prenume de origine germanică, este destul de comun în Namibia, țară africană ce a fost cândva colonie germană.

Între 1884 și 1915, Namibia a fost parte a teritoriilor germane, sub denumirea de Africa de Sud-Vest Germană. Imperiul german a ucis mii de oameni în perioada revoltei locale din Namibia, din 1904-1908. Este vorba despre ceea ce istoricii numesc ”genocidul dat uitării”.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat între Gâlcă și Alex Dobre la primul antrenament al Rapidului după scandal. Ultim avertisment de față cu tot lotul! Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă permisele de conducere. Ce informație nouă va apărea pe acte. Unde se aplică de la 1 ianuarie 2027
Playtech.ro
Bani pentru fermieri după Paște. Tabel cu subvențiile care se plătesc, cine beneficiază de ajutor
Adevarul
Propunerea inedită a României către Pfizer, pentru a „șterge” datoria de 600 de milioane de euro
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Lucescu, dezvăluirea care îți va rupe sufletul. ”Și-a dorit să mergem împreună, dar n-am mai apucat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
România este îndoliată! S-a stins din viață realizatorul de radio Emil Buruiană
iamsport.ro
Nu Gică Hagi. FRF a negociat inițial cu un alt antrenor pentru postul de selecționer: ”A fost primul pe listă”
MediaFlux
S-a plănuit asasinarea lui Nicușor Dan. Polițiștii au început căutările celui care și-a anunțat intenția de a-i face rău președintelui
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj