Adrian Ungur a pierdut primul meci al zilei, în Cupa Davis

Adrian Ungur a pierdut primul meci al întâlnirii de Cupa Davis dintre România şi Olanda, el fiind învins în patru seturi de olandezul Robin Haase. În al doilea meci al zilei de vineri se întâlnesc Victor Hănescu şi Igor Sijsling.

05 apr. 2013, 12:56

Andrei Pavel, căpitanul nejucător al echipei de Cupa Davis a României, îşi dorea cel puţin un punct după prima zi a întâlnirii cu Olanda, contând pentru calificarea la barajul de promovare la Cupa Mondială.

Speranţele sale erau puse în Victor Hănescu, în timp ce, privitor la Adrian Ungur, doar printr-o minune ar fi putut obţine victoria în faţa principalului jucător al olandezilor, Robin Haase. A reuşit totuşi să-i ia acestuia un set, însă scorul final al întâlnirii a fost 6-4, 6-4, 3-6, 6-3 pentru jucătorul olandez, după aproape două ore şi 20 de minute.

În al doilea meci al zilei de vineri se întâlnesc Victor Hănescu şi Igor Sijsling.

Sâmbătă, de la ora 15.00, se va disputa partida de dublu dintre perechile Horia Tecău/Marius Copil şi Thiemo de Bakker/Jean-Julien Rojer, iar duminică (ora 13.00), în ultima zi, au loc partidele Victor Hănescu – Robin Haase, respectiv, Adrian Ungur – Igor Sijsling.