Adriean Videanu NU s-a predat la poliţie. Fostul ministru a fost ridicat de poliţişti de acasă

Adriean Videanu, fostul ministru al economiei, şi Alin Cocoş, fiul afaceristului Dorin Cocoş, au primit sâmbătă dimineaţa mandate de arestare pentru 30 de zile, într-un dosar disjuns din cel al despăgubirii ilegale de la ANRP al Alinei Bica. Adriean Videanu şi Alin Cocoş i-au aşteptat pe poliţişti acasă.
Iulian Tudor
31 ian. 2015, 06:39
Adriean Videanu NU s-a predat la poliţie. Fostul ministru a fost ridicat de poliţişti de acasă

Magistraţii de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au judecat toată noaptea de vineri spre sâmbătă a cererilor de arestare preventivă pe numele lui Adriean Videanu, Alin Cocoş, Florentin Mihăilescu, Dorin Cocoş şi Alina Bica, astfel că ordonanţele de reţinere pentru 24 de ore ale primilor trei expiraseră, iar ei au plecat acasă.

Citeşte şi Dezvăluiri din celula în care Adriean Videanu şi-a petrecut noaptea de arest. Ce a refuzat fostul ministru

Sâmbătă dimineaţa judecătorii au hotărât ca toţi cinci să fie arestaţi pentru 30 de zile, însă Alina Bica şi Dorin Cocoş se aflau deja în arest, într-un alt dosar, astfel că la Poliţie au trebuit să se prezinte Adriean Videanu, Alin Cocoş şi Florentin Mihăilescu.

Potrivit România TV, fostul ministru al economiei şi primar al Capitalei, Adriean Videanu, a preferat să aştepte acasă sosirea poliţiei, el refuzând să meargă să predea. Un echipaj de poliţie s-a deplasat spre locuinţa fostului demnitar, ducându-l în arestul Poliţiei Capitalei, unde se aflau deja Alina Bica şi Dorin Cocoş, arestaţi în acelaşi dosar.

În cursul dimineţii de sâmbătă, cu puţin înainte de ora 9, a fost dus la sediul Poliţiei Capitalei Alin Cocoş, fiul omului de afaceri Dorin Cocoş, arestat în acelaşi dosar cu Adriean Videanu.

Citeşte şi Adriean Videanu a fost arestat pentru 30 de zile

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Marius Baciu, out de la FCSB?! Ratarea calificării în fața letonilor de la Auda a pus capac. Exclusiv
Capital.ro
Poți primi bani la bătrânețe chiar dacă nu ai lucrat niciodată. Câți bani pot lua românii din această țară
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Modificare la pensie de la 1 August 2026. Crește stagiul complet de cotizare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România