AEP: PPDD a primit cele mai multe donaţii pentru alegerile parţiale de duminică

Autoritatea Electorală Permanentă informează că PPDD este partidul care a primit cei mai mulţi bani sub formă de donaţii pentru susţinerea candidaţilor partidului la alegerile de duminică, de peste 10 ori mai mult decât celelalte partide parlamentare. Peste 75% dintre donaţii au mers către candidaţii pentru primăria Slatina, ce pare principala competiţie de la scrutinul de duminică.
Filip Stan
01 feb. 2013, 17:20
AEP: PPDD a primit cele mai multe donaţii pentru alegerile parţiale de duminică

Duminică vor avea loc alegeri locale parţiale pentru preşedintele Consiliului Judeţean Teleorman, pentru primarii din nouă circumscripţii electorale: municipiul Slatina, judeţul Olt; municipiul Turnu Măgurele, judeţul Teleorman; oraşul Covasna, judeţul Covasna; comuna Drăgăneşti, judeţul Bihor; comuna Drăguşeni, judeţul Botoşani; comuna Avrămeşti, judeţul Harghita; comuna Doljeşti, judeţul Neamţ; comuna Vitomireşti, judeţul Olt; comuna Bujoru, judeţul Teleorman. De asemenea, în comuna Călmăţuiu de Sus, judeţul Teleorman, vor avea loc alegeri parţiale pentru completarea consiliului local.

Campania electorală se încheie sâmbătă, la ora 7. Procesul de votare începe duminică la ora 7 şi se încheie la ora 21. „În total au fost organizate 417 secţii de votare şi au fost tipărite 510.640 de buletine de vot. Numărul alegătorilor înscrişi în listele electorale permanente la alegerile de duminică este 433.863. Numărul alegătorilor înscrişi în listele electorale complementare este 265. În circumscripţia judeţeană Teleorman, unde au loc alegeri pentru preşedintele Consiliului Judeţean, au fost organizate 334 secţii de votare. Numărul alegătorilor înscrişi în listele electorale permanente este 338.023, iar alegătorii din listele electorale complementare sunt 171”, se arată în comunicatul AEP.

Donaţiile declarate la Autoritatea Electorală Permanentă se ridică la 81.549,77 lei, iar cele mai multe au fost direcţionate către candidaţii la primăria Slatina – 66.950 lei, în timp ce ceilalţi candidaţi au primit mult mai puţin: Doljeşti (Neamţ) – 6.000 de lei, Drăgăneşti (Bihor) – 4.000 lei, Covasna – 4599,77.

„PP-DD a declarat donaţii în valoare de 54.350 lei, PDL– 4.600 lei, UDMR – 2.454,57 lei, USL – 2.000 lei, PRM – 500 lei. În acelaşi timp, patru candidaţi independenţi au declarat donaţii în valoare totală de 17.645 lei”, mai precizează Autoritatea Electorală Permanentă.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Judecătorul din documentarul Recorder renunță la robă. Ionel Laurențiu Beșu pleacă de la Tribunalul București și cere să devină procuror
Capital.ro
Se schimbă regulile la locul de muncă. Guvernul a aprobat legea. Se aplică amendă de până la 7.000 de lei angajatorilor
Playtech.ro
'Dacă sunt singur la părinţi, trebuie să dezbat moştenirea?'. Avocatul explică exact
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tiberiu este românul de 33 de ani care a dispărut fără urmă în timp ce se întorcea din Italia. Familia îl caută cu disperare de mai bine de o lună
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Șeful NATO avertizează Europa: ”Noi suntem următoarea ţintă a Rusiei”
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu