Agenţi ruşi inculpaţi pentru că au piratat computerele Partidului Democrat în timpul campaniei electorale din SUA

Doisprezece agenţi ai serviciilor de informaţii ale Rusiei au fost inculpaţi pentru piratarea calculatoarelor Partidului Democrat american înaintea scrutinului prezidenţial din SUA din noiembrie 2016, a comunicat vineri Departamentul Justiţiei.
Filip Stan
14 iul. 2018, 06:02
Agenţi ruşi inculpaţi pentru că au piratat computerele Partidului Democrat în timpul campaniei electorale din SUA

Inculpaţii, toţi membri ai serviciului de informaţii al armatei ruse (GRU), sunt acuzaţi că ”au conspirat în mod intenţionat (…) pentru a obţine acces neautorizat în calculatoarele unor persoane sau entităţi americane implicate în alegerile prezidenţiale americane, a fura documente din aceste calculatoare şi a organiza publicarea acestor documente pentru a se amesteca în alegeri”, indică actul de inculpare.

Anunţul Departamentului Justiţiei intervine cu trei zile înaintea întâlnirii pe care preşedintele american Donald Trump o va avea cu omologul său rus, Vladimir Putin, la Helsinki, şi la care cei doi ar urma să abordeze şi acuzaţiile de ingerinţă a Rusiei, potrivit Agerpres.

Inculpările celor 12 ruşi au fost cerute de procurorul special Robert Mueller, care anchetează presupusa imixtiune rusă în alegerile câştigate de candidatul republican Donald Trump.

Moscova este acuzată că a orchestrat operaţiunile de piraterie informatică prin care au fost sustrase şi publicate mii de emailuri ale unor responsabili ai Partidului Democrat, bruind astfel mesajul candidatei Hillary Clinton.

Treisprezece cetăţeni ruşi şi trei firme din această ţară au fost deja inculpaţi de procurorul special, care i-a acuzat că au întreprins pe reţelele sociale o campanie de destabilizare a candidatei democrate înaintea scrutinului. Kremlinul a respins toate acuzaţiile.

DailyBusiness
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
Spynews
Zonele din România în care zăpada a ajuns la doi metri. Există risc de avalanșă
Fanatik.ro
Un bărbat arestat în dosarul lui Horațiu Potra și Călin Georgescu a amenințat o femeie cu moartea. Aceasta a solicitat ordin de protecție
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartament. Confuzia legată de asociațiile de proprietari de la bloc: Mulți s-au trezit speriați
Playtech.ro
Cum şi când se resetează termostatul de la centrala termică: sfaturi pentru a funcţiona în parametri
Adevarul
Scandal sentimental: un bărbat şi-a găsit maşina „ornată” cu făină, lapte şi ouă de Ziua Națională. Ce scria în bileţelul lăsat pe parbriz
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Sofia și-a prevestit sfârșitul cu câteva ore înainte de a fi spulberată de un camion: „Sper să nu fac...”
iamsport.ro
Anca Alexandrescu, pe cale să-i strice pronosticul lui Radu Banciu
MediaFlux
Ce se întâmplă cu creșterea pensiilor de la 1 ianuarie 2026. Anunțul ministrului Muncii pentru toți pensionarii
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri