Aglomeraţie la serviciul de „Permise şi înmatriculări” Iaşi din cauza unor zvonuri referitoare la Codul Rutier

Cozi uriaşe s-au format la serviciul de "Permise şi Înmatriculări" din Iaşi. Se pare că oamenii s-au speriat că va intra în vigoare legea prin care cei peste o anumită vârstă vor trebui să meargă mai des la medic.
Filip Stan
26 ian. 2017, 07:10
Aglomeraţie la serviciul de

Direcţia Regim Permise şi Înmatricularea Vehiculelor (DRPIV) procesează zilnic aproximativ 160 – 180 de permise şi cam acelaşi număr de înmatriculări.

„Este normal pentru noi, este un val de preschimbări permise. Sunt permisele care au fost făcute în 2006 şi expiră. Este modelul nou care s-a tipărit la vremea respectivă, model european. Mai ales, au apărut zvonurile din presă în care persoanele de 70 de ani vor face fişă medicală în fiecare an. Ei nu ştiu că, în cazul în care se dă această lege, odată ce are 70 de ani, chiar dacă el are permisul valabil scos în prezent, tot va trebui să meargă la medic, potrivit legii. Deo­cam­dată, este vorba doar despre un zvon. Oamenii s-au speriat şi au venit toţi la ghişeele noastre să schimbe permisele”, a precizat comisarul şef Vasile Zacornea, şeful DRPCIV Iaşi, potrivit ziaruldeiaşi.ro.

Acesta a adăugat că la înmatriculările de autoturisme cozile sunt obişnuite.

Citeşte şi DRPCIV: Aproximativ 300.000 de maşini second hand au fost înmatriculate în 2016

 

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
Gigi Becali, anunț de ultimă oră despre Charalambous și Pintilii la FCSB: “Asta am decis!”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Playtech.ro
Calcul impozit pe locuințe 2026: exemple concrete pentru apartamente de 50, 70 și 100 mp
Adevarul
România putea fi printre primele cele mai influente 15 țări din lume. Cum am ratat o șansă uriașă: „A fost opțiunea statului român”
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Noi reguli pentru români - Cum vom folosi telefoanele, tabletele și laptopurile
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
BREAKING NEWS Explozie la o casă din Teleorman, în urma unei acumulări de gaze! Trei persoane au fost rănite
Cancan.ro
Crimă în Dolj: un bărbat de 45 de ani și-a ucis soția de 39 de ani. Cui i-a spus planul macabru, înainte de tragedie
iamsport.ro
Gigi Becali, atac cu jigniri la adresa fostului său apropiat: ”Bagabontule, ordinarule, pișpirică! Mă faci pe mine Iuda?! Te compari tu cu mine?”
MediaFlux
ANM anunță că vremea se va încălzi treptat! Temperaturile ajung la 26 de grade Celsius până miercuri. Unde va fi cel mai cald
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi