Al treilea atac rusesc asupra Kievului în decurs de o săptămână. Forțele ucrainene susțin că au doborât 15 drone în timpul ultimului raid aerian

Apărarea aeriană ucraineană a doborât 15 drone lansate de Rusia în cursul nopţii, în cel de-al treilea atac asupra capitalei ucrainene în decurs de patru zile, a declarat joi Serhii Popko, şeful administraţiei militare din Kiev.
Mircea Filipescu
29 aug. 2024, 13:20
Al treilea atac rusesc asupra Kievului în decurs de o săptămână. Forțele ucrainene susțin că au doborât 15 drone în timpul ultimului raid aerian

Resturile de drone au deteriorat ferestrele şi uşile unui bloc de apartamente şi au provocat un incendiu într-o clădire nerezidenţială, care a fost stins, a declarat Popko.

Guvernatorul regiunii Kiev, Ruslan Kravcenko, a declarat că dronele nu au provocat daune infrastructurii critice din regiunea Kiev, iar autorităţile municipale şi regionale nu au raportat victime.

În schimb, resturi căzute au provocat un incendiu pe terenul unei întreprinderi private din regiunea centrală Cerkasî, iar serviciile de urgenţă se luptă cu focul, a declarat guvernatorul regional.

Rusia, care şi-a început invazia la scară largă în februarie 2022, a atacat luni instalaţii energetice din întreaga Ucraină în lovituri aeriene care, potrivit oficialilor ucraineni, au implicat peste 200 de rachete şi drone. Atacul repetat asupra reţelei electrice a forţat Kievul să recurgă la întreruperi de urgenţă şi planificate în această săptămână pentru a încerca să stabilizeze sistemul.

Citește și: VIDEO Un depozit de petrol din zona Rostov, incendiat după un atac cu drone al Ucrainei

În total, în cursul nopţii de miercuri spre joi, apărarea antiaeriană a Ucrainei a distrus 60 de drone kamikaze din 74 de astfel de mecanisme şi două rachete aeriene ghidate din cinci pe care Rusia le-a folosit împotriva ţării, a declarat comandantul forţelor aeriene, generalul-locotenent Mîkola Olesciuk.

Rachetele au fost trase din spaţiul aerian al regiunilor Kursk şi Belgorod din Federaţia Rusă, iar cele 74 de UAV-uri de atac de tip Shahed-131/136 au fost trase din regiunile Primorsko-Ahtarsk, Kursk şi Eisk.

Armata ucraineană spune că cele 14 UAV-uri de atac nedoborâte au căzut pe teritoriul Ucrainei, dar nu precizează ce s-a întâmplat cu rachetele nedoborâte şi nici ce eventuale pagube au făcut.

Vizate au fost regiunile Harkov, Cerkasî, Kirovohrad, Kiev, Poltava, Dnipropetrovsk, Herson, Sumî şi Doneţk.

Citește și: Serghei Lavrov ameninţă, din nou, SUA cu al treilea război nuclear, care „nu se va limita la Europa”: „Sunt ca nişte copii mici care se joacă cu chibriturile”

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Care a fost, de fapt, adevărata relație dintre Cornel Dinu și Valentin Ceaușescu? Dezvăluirile prietenului de-o viață Tică Dănilescu
Capital.ro
O legendă a muzicii rock a plecat să colinde îngerii de Crăciun. Era cunoscut și iubit de toată lumea. Succesul său nu a cunoscut limite
Playtech.ro
În ce zile se merge la colindat. Ce se face din 24 decembrie până la Anul Nou
Adevarul
Mii de bucureșteni așteaptă de ani recunoașterea unui drept garantat prin lege. Puțini știu că îl pot obține mai repede
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Denise Rifai, pregătită pentru viața în doi! Vedeta Kanal D ne-a dezvăluit planurile sale pentru 2026: „A venit momentul”
iamsport.ro
Discuțiile din culise dintre Gino Iorgulescu și Mugur Isărescu pentru un proiect uluitor în fotbalul românesc, la un mare club
MediaFlux
CSM, reacție dură după referendumul propus de Nicușor Dan: Referendumul nu e printre modalităţile de demitere a membrilor CSM
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet