ALARMANT: Tot mai mulţi români îşi scot banii din bănci VIDEO

Pui banii în bancă şi trăieşti din dobândă. Aceasta era deviza multor români până acum câţiva ani.
Iulian Tudor
28 apr. 2014, 08:48
ALARMANT: Tot mai mulţi români îşi scot banii din bănci VIDEO

Din cauza scăderii dobânzilor la depozite, strategia a devenit una păguboasă. Tot mai mulţi oameni îşi retrag banii din bancă.

Citeşte şi BANCA ÎŢI DĂ CU O MÂNĂ ŞI ÎŢI IA CU DOUĂ. Dobânda la depozite a ajuns mai mică decât comisioanele

Numai în martie 2014 românii au scos din conturi peste 1,3 miliarde de euro. O evoluţie alarmantă, dacă luăm în considerare faptul că de la începutul crizei tendinţa a fost una de economisire.

La depozitele în lei dobânda a scăzut cu 2 procente din februarie 2013 până în prezent, ajungând la 3,5 la sută, potrivit bnr.ro. La depozitele în euro, dobânda a scăzut până la 2%.

Citeşte şi Rezervele valutare ale României au scăzut în februarie cu 1,26 miliarde de euro, până la 31,65 miliarde euro

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
MM Stoica îl taxează dur pe Bogdan Andone după negocierile cu Gigi Becali pentru venirea la FCSB: „Sunt dezamăgit! A uitat când a plecat fără să spună nimic”
Capital.ro
Ce salariu avea Nicolae Ceaușescu: „Cel mai mic din lume!” Cum funcționau majorările de salarii în România comunistă
Playtech.ro
De ce românii plătesc atât de mult la energie, deși țara produce ieftin. Unde se duc 45% din banii din facturi
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul unei basculante a trecut pe roșu și a lovit putenic o mașină, în Chitila. Bărbatul din autoturism este în stare gravă
iamsport.ro
Șocant! Un fost jucător argentinian al Rapidului distruge România: 'Sunt toți țigani! O țară groaznică'
MediaFlux
Acuze fără precedent lansate de Traian Băsescu. „Se pregătesc să saboteze România”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi